Nostalgie je touha po starých dobrých časech

Bře 07 2017

Nostalgie nemá žádnou vlastní příčinu. I tak ovšem vědci nalézají pozitivní vlastnosti jakýchsi zjasněných ohledů do vlastní minulosti. Nostalgické vzpomínky přicházejí do myslí starých i mladých lidí. U někoho vzbuzuje nostalgické vzpomínky píseň z dětství, kterou slyší v rádiu, u někoho návštěva konkrétního místa nebo určitý předmět.

 

Může být nostalgie nemocí?

 

nostalgie

Nostalgie se nevyhne nikomu, padá na mladší i starší ročníky

Jak jsme již říkali, nemá nostalgie žádný spouštěcí faktor.  Slovník cizích slov ji definuje původně jako chorobný stesk po domově, v současnosti obvykle stesk po něčem minulém, zašlém, ztraceném. Je prokázáno, že nostalgie neslouží k vyvolání něčeho špatného. Vědci objevili důkazy pro to, že nostalgické vzpomínky mohou znamenat určité přednosti. Tabea Wolfová pracuje jako psycholožka na univerzitě v Ulmu a zkoumala v jednom průzkumu funkci nostalgie jako část autobiografické paměti, tedy jako souhrn našich osobních vzpomínek. Domnívá se, že objasňující zpětné pohledy do vlastní minulosti fungují při ovládání emocí a nostalgie přispívá k tomu, že naše aktuální nálada se rozjasní.

 

Kdo nostalgii prožívá a kdo ne

 

V jedné studii na univerzitě v Southamptonu vyzvali psychologové účastníky studie, aby vzpomínali na něco pozitivního z jejich minulosti.  Následně vyplnili účastníci studie dotazník. Ten prozradil, že mají pozitivnější obrázek vlastního já než srovnávací skupina, která měla přemýšlet o neutrálních prožitcích. Kromě toho ocenili účastníci s nostalgickými vzpomínkami vyšší schopnost sociální sounáležitosti. Nostalgie pak u těchto lidí vyvolávala více optimismu a zvyšovala sebevědomí.  Zkušenost s nostalgií je ve své podstatě optimistická a maluje subjektivně růžovější budoucnost. Nostalgie by tak mohla být do jisté míry být nárazníkem, který vlastní já chrání před určitou situací nebo osamělostí. Krásné vzpomínky mohou přispět k tomu, že se dotyčný cítí lépe.

Autor: -jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

 

 

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..