Nový partner po padesátce a stěhování?

Čvc 23 2018

Kdo se na „stará“ kolena znovu uváže, klade si často otázku, zda se za novým partnerem nastěhovat nebo si ho vzít domů nebo radši všechno nechat při starém a bydlet odděleně. V ČR přibývá osamělých žen nad 50 let, které hledají partnera. Podle statistik je pro tuto skupinu žen najít vhodného partnera obtížnější. Tento trend není jen u nás, ale vyskytuje se i v USA, Anglii a vůbec celé západní Evropě. Muži ve stejném věku nemají většinou problém sehnat výrazně mladší partnerku, které dají přednost. Hodně singles ve stáří jsou přitom rozvedení nebo vdovci. Pokud nového partnera nebo partnerku najdou a oba se rozhodnou sdílet společný život, začnou řešit jiný problém. Často totiž obývají svůj vlastní byt nebo dům a rozhodují se, zda se k sobě nastěhovat. Podle zkušeností paní Eriky, které je

foto: shutterstock

foto: shutterstock

73 let, je nejlepší vzájemné soužití pod jednou střechou nejprve vyzkoušet. Většinou si totiž před sebe klademe otázky typu: Bude nám to klapat? Jsme ještě schopni ve vyšším věku překopat své zvyky ze života singles a přizpůsobit se druhému? Vyžijeme spolu celých 24 hodin denně?

V novém vztahu jsou nedocenitelné vlastní zkušenosti

Podle psychologa Michaela Dombrowského mají většinou lidé nad 60 až 70 let touhu nezůstat sami a mají potřebu být k někomu blízko. Na druhou stranu ovšem přibývá seniorů, kteří radši volí život singles. Nedávno se objevil i nový pojem SINGLOR – senior upřednostňující život jako singles. Je především hodně žen, které se rozhodnout si život užít ve vyšším věku podle svých představ v klidu, bez vazby na toho druhého.
Vlastní obydlí jako možnost ústupu

Pravdou je, že se nikdo do nového vztahu neřítí bezpodmínečně. Pro soužití a rozhodování  starších zamilovaných párů jsou pro budoucnost pod jednou střechou často dobrým rádcem vlastní zkušenosti. Vyplácí se zdravá nedůvěra. V ní se odráží více požadavků na nového partnera a hranice jsou tak předem vykolíkovány.

Kdo o sobě ví, že potřebuje svůj vlastní prostor, měl by si dát čas na rozhodnutí. Pak jsou nejlepším řešením oddělené domácnosti. Pár by si měl vyzkoušet, zdali má vůbec sílu a chuť na společné soužití. Psychologové navrhují, aby pár žil nejprve nějakou dobu spolu, aníž by se předtím vzdal svých vlastních obydlí.

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

 

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..