Nový pomník Dr. Milady Horákové byl odhalen vedle parlamentu jako připomínka boje proti to

Lis 19 2015

 

 

Za doprovodu fanfár Hudby Hradní stráže a Policie České republiky byl v pondělí 16. listopadu 2015 na tzv. Pětikostelním náměstí na konci Sněmovní ulice v Praze odhalen pomník dr. Milady Horákové. Pod záštitou ministra kultury Daniela Hermana jej veřejnosti představili předseda správní rady Nadačního fondu Stránský a iniciátor projektu MUDr. Martin Jan Stránský, starosta Městské části Praha 1 Oldřich Lomecký, náměstkyně ministra kultury PhDr. Anna Matoušková, předseda poroty architektonicko-výtvarné Soutěže o pomník dr. Milady Horákové PhDr. Jaromír Zemina. Slavnostního odhalení se  za krajany z USA zúčastnila i dcera Milady Horákové Jana Kánská.


„Stále jsme svědky veřejného oceňování totalitních komunistů a bývalých estébáků. Někteří tvrdí, že právě to je odraz skutečné svobody. Jenže ti, kdo propagují myšlenky a praxe z dob totality pohodlně zapomněli, že pokud by dnes stát proti nim postupoval stejně jako ten minulý proti těm ostatním, byli by to právě oni, kdo by měli provaz na krku. Tito lidé jsou si však dobře vědomi toho, že stále opakovaná lež se jednou stane pravdou. A  proto je nutné jednou provždy přetnout pupeční šňůru mezi toxickou minulostí a zdravou budoucností. Musí se tak stát, aby naše děti žily v lepším světě a měly lepší vzory, než ty, které ještě tvoříme a dokonce i mnohokrát stále volíme. Pro takový svět položila Milada Horáková svůj život. A to je důvod, proč bylo nutné vytvořit pomník právě na tomto místě, kde se historie potkává se současností a kde se tvoří budoucnost národa,“ řekl MUDr. Martin Jan Stránský.


Vítězný návrh akad. sochaře Josefa Faltuse zobrazuje řečnický pult, za kterým stála Milada Horáková u  soudu, s mikrofonem. Na něm sedí skřivánek. „Ten ptáček je Milada Horáková. Změnila se v něj a odlétá za svobodou. Je to silně symbolické,“ popsal Josef Faltus podobu pomníku. Pult stojí na desce, na níž jsou slova Milady Horákové, které napsala ve svém posledním dopise před popravou.


„Když během vykonstruovaného procesu proti Miladě Horákové docházelo k soudu obrovské množství petic, kde kolektivy pracujících žádaly pro ni a další údajné zrádce smrt, zdálo se, že to, co se nepodařilo uskutečnit nacistickému zlu – bezvýhradné porobení naší vlasti – se podařilo zlu bolševickému. Komunisté sice poroučeli větru, dešti, ale svých názorových oponentů se báli natolik, že je chladnokrevně vraždili prostřednictvím lidových soudů a veřejného lynče. Zlo má věru tuhý kořínek.

Dnešní odhalení nového pomníku Milady Horákové je však dalším důkazem, že není nesmrtelné. Věčná je také vzpomínka na Miladu Horákovou, která se neohnula před nacisty, ani před bolševiky.  Svým smýšlením a svými skutky bohatě naplnila rčení, že člověk má žít vždy tak, aby se v hodině své smrti nemusel za svůj život stydět. Čest její památce – navždy,“ řekl během slavnostního odhalení pomníku starosta Prahy 1 Ing. Oldřich Lomecký.


Sbírka na transparentním kontě 8123455001/5500 odhalením pomníku neskončila, pokračuje až do doby, kdy vybraná částka pokryje celkové náklady na stavbu pomníku ve výši necelých 980 000 Kč. Výši prostředků a svůj vklad si může každý zkontrolovat na www.nfstransky.cz. Každý dárce, který se přihlásí písemně na adrese Nadační fond Stránský, Národní 11, 110 Praha 1 nebo e-mailem na adrese recepce@mjs.narodni.cz, získá originální certifikát s potvrzením jeho podílu na výstavbě pomníku.


„Pomník dr. Milady Horákové je symbolickým ztvárněním národní hrdosti, ale také základních morálních hodnot. Dr. Horáková ctila spravedlnost a inspirovala svou odvahou mnoho lidí ve své době i dnes. Věřím, že její pomník nám bude tento historický odkaz neustále připomínat,” konstatoval Karel Janeček, matematik, sociální inovátor, podporovatel realizace pomníku dr. Milady Horákové.

 


Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..