Odvaha říci ne

Říj 10 2017

Zdá se vám těžké odmítnout přání někoho, když vás o něco prosí? Potom jste jako většina lidí. Zde je pár tipů, jak říci druhým NE bez špatného pocitu uvnitř. Odpovídáte druhým na prosbu, že jim můžete vyhovět a že je jejich požadavek možné splnit, i když byste vlastně chtěli říct: Ne, vůbec se mi to nehodí? A nakonec se sami na sebe zlobíte? Ten hlavní důvod proč se to děje je, že bychom ostatní neradi zklamali nebo se vůči nim chovali jako sobci.

Především starší ženy často ostatní říkají ANO pro pocit vlastního potěšení. Dlouhodobě je trvalé říkání ANO špatné

foto: shutterstock

foto: shutterstock

pro zdraví, jak přiznávají experti. Takové chování přináší stres, nahlodává vlastní sebehodnocení a sebevědomí a může dokonce vést až k depresi. Přirozeně nám dělá radost pomáhat ostatním a být zde pro ně, pokud je to dobrovolné. Mnozí z těch, kteří si přejí, abychom jim vyhověli, často vědí, jak na to a co nás přiměje říct na jejich prosbu ANO. Zde jsou čtyři tipy, jak se naučíte bez špatného vnitřního pocitu sám sebe ovládnout a zcela klidně říci NE.

Vždy s klidem

Nikdo nás nenutí, říci hned ANO. Komu je toto spontánní odepření obtížné, ten by měl poprosit o čas k rozmyšlení. Takže známému, který chce s námi jít na koncert vážné hudby, i když nejste její fanoušek, stačí odpovědět následovně: Zhluboka se nadechnout a důkladně si rozmyslet. Chci to skutečně? Když ne, odpovíme známému přátelským tónem: Je mi líto, v týdnu už mám toho hodně na programu a na koncert vážné hudby se mi tam opravdu nehodí.

Taktika pro lichotníky a pochlebníky

Komplimenty slyší každý rád. Člověk by měl ovšem zbystřit, když je kompliment spojen s nějakým požadavkem. „Tvé domácí vánočky chutnají ze všech nejlépe, chválí nás náš nadřízený, „upeč prosím ještě pár kusů na letní slavnost.“ Vy už jste přitom upekli k vánocům a na pečení dalších jednoduše nemáte čas ani chuť? Zabalte vaše NE šarmantně mezi dva pozitivní výrazy. Mohlo by to vypadat potom asi takhle: „ Je mi ctí, že mé vánočky tak často žádáte, ale v tuto chvíli se tomu nemohu věnovat. Jistě najdeš někoho, kdo to udělá stejně tak dobře.“

Stanovte si hranice

Často jsou zbraní prosebníků výčitky a přičítání viny: “Když tě jednou za čas potřebujeme, jsi zkrátka na dovolené“, obviňuje nás syn, protože babička nemá výjimečně čas na hlídání dětí. Co si potom počít? Zrušit termín dovolené? V žádném případě, jak radí expertka, mnohdy musí být člověk nepřístupnější a sobečtější a trvat na svých zájmech. Není to důvod, proč bychom museli být špatným člověkem. Rodina a přátelé ano, pomoci jim také ano, ale ne až vzdání se sebe sama.

Zůstaňte silní

Řekli jste odhodlaně NE a také jste přitom zůstali? Přirozeně stále někdo vás zkouší překecat, přemluvit.  Zůstaňte pevní a vydržte. Opakujte NE jako poškrábaná gramofonová deska. A jde to. Prosby toho druhého se stále opakují a tak je často nutné větu NE zopakovat. Přátelsky a jasně.

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

 

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..