Podzim na silnicích: řidiči, pozor! Stoupá riziko dopravní nehody. Viníkem je často oční vada

Říj 16 2017

Kolem 50 tisíc řidičů v Česku ve věku nad 40 let trpí oční vadou, která je pro řízení nebezpečná. Až 20 procent z nich svou oční vadu podceňuje, nebo o ní vůbec neví. Zejména kvůli snížené viditelnosti během podzimního období představují především tito řidiči zvýšené riziko dopravní nehody.

Ve tmě se oční vada projeví výrazněji

Řidiči během podzimu čelí špatné viditelnosti a častějším dešťům, kvůli kterým je vozovka kluzká. Riziko dopravní nehody je až patnáctkrát vyšší než v letním období. „Časté mlhy, dešťové nebo později sněhové srážky, pozdní rozednívání i brzké stmívání vyvolávají únavu a ospalost řidičů. Během špatného počasí navíc řidiči rychleji ztrácejí pozornost a schopnost soustředit se. Řada řidičů navíc mívá problémy s viděním za šera a zhoršených světelných podmínek, ve tmě se totiž rozšíří zornička a oční vada se tak projeví výrazněji,“ vysvětlil Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.

Stále více se oční vady projevují i u mladých lidí

V důsledku rychlého životního tempa a civilizačních chorob se snižuje i věk, ve kterém se oční vady elderly woman behind the wheelobjevují. „Přibývá stále více mladých lidí, kteří nejsou k řízení bez brýlí způsobilí, a přesto denně vyrážejí na silnice. O své vadě nemusí ani vědět. Za volantem přitom stačí už tři čtvrtě dioptrie na to, aby řidič zahlédl chodce ze vzdálenosti o polovinu kratší než řidič bez dioptrické vady. Zatímco zdravé oko ho vidí ze vzdálenosti zhruba 200 metrů, oko s vadou -0,75 dioptrie až ze vzdálenosti 100 metrů, oko s vadou minus dvě dioptrie pak ze vzdálenosti pouhých dvaceti metrů. Navíc řidiči se špatným zrakem vůbec nepostřehnou až čtvrtinu dopravních značek,“ upozornil Pavel Stodůlka.

Zhruba 20 procent oční vadu zanedbá

Zvýšené riziko nehody ale řidiče k nasazení brýlí nepřinutí. Až pětina řidičů, kteří by si za volant měli brát dioptrické brýle, přiznává, že řídí bez nich. „Lidé, kteří mají nějakou menší vadu a vůbec o ní nevědí, se vyskytují celkem běžně. Mhouří oči, zejména když se potřebují podívat do dálky. Tím se snaží vadu překonat. Nějakou dobu to může i fungovat, ale zejména u řidičů je to velmi riskantní. Řidičů, kteří o své vadě nevědí, nebo její léčbu zanedbávají, je zhruba 20 procent,“ uvedl Pavel Stodůlka.

Nekorigovaná zraková vada – častý viník dopravních nehod

Člověk získává až 80 procent informací prostřednictvím zraku a řidiči nejsou výjimkou. Nekorigovaná zraková vada může být příčinou závažných dopravních nehod a často je i příčinou srážek vozidel s chodci. Důležitá je nejen zraková ostrost, ale i rozsah zorného pole, dobrá kontrastní citlivost, adaptace na oslnění a prostorové vidění. „Řidiči nejen, že o své vadě často ani nevědí, zanedbávají i prohlídky u očního lékaře. Toho pravidelně navštěvuje asi jen polovina Čechů. Možným řešením by byly povinné kontroly zraku například jednou za pět let. Většinu očních vad je už v dnešní době možné korigovat kromě brýlí nebo čoček i laserovou operací. Řidiči by se tak nemuseli bát, že o řidičské oprávnění přijdou, a přestali by být nebezpeční sobě i svému okolí,“ doporučil Pavel Stodůlka.

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..