Pořídili jste si kotě? Podpořte jeho zdravý rozvoj kvalitním krmivem

Dub 25 2017

Kočky patří mezi nejvybíravější zvířata, která si můžete domů pořídit. Domácí kočky jsou navíc závislé na stravě, kterou jim nabídnou jejich majitelé. Na trhu ale existuje celá řada komerčních krmiv (ať už jsou to granule nebo vlhká krmiva) a není jednoduché určit, které krmivo je pro kočky to správné. Proto vám přinášíme několik rad, aby vaše kočka byla zdravá, vitální a prožila kvalitní a plnohodnotný život.

Mléko je u kotěte nutný základ

Kotě je ve svém prvním měsíci života odkázáno na mateřské mléko. Teprve po čtyřech týdnech si začíná zvykat na samostatný příjem potravy. „Kotě roste velmi rychle a právě tato fáze života je pro budoucí vývoj naprosto zásadní. Důležitá je kvalitní strava, která obsahuje kompletní paletu živin pro zdravý vývoj kočky. V prvních měsících kockaživota potřebují koťata více bílkovin, ale také správný poměr vitamínů a minerálů, proto hledejte krmiva speciálně přizpůsobená rostoucím koťatům,“ říká MVDr. Dominika Kališová ze společnosti Royal Canin. Odstavování od mateřského mléka nastává mezi šestým a osmým týdnem, kdy si kočka zvyká už pouze na tuhou stravu. V tomto období by kotě mělo v malých dávkách být krmeno až šestkrát denně. Zhruba v desátém týdnu je kotě plně samostatné.

První rok kočičího života je stěžejní

kocka2Kočka do svých prvních narozenin stále roste a vyvíjí se. Postupem času se frekvence krmení krátí. Je ale velmi důležité, aby po celý první rok života dostávalo kotě stravu přizpůsobenou jeho věku, teprve poté přejděte na krmivo pro dospělé kočky. „U koťat existuje období tzv. imunitního okna. Toto období probíhá při snižování přímu mateřského mléka, kdy se vytrácí protilátky, které jsou obsaženy právě v mateřském mléku, a ještě není dostatečná tvorba vlastních protilátek koťat. Proto je u dospívající kočky velmi důležitý dostatečný přísun vitaminu C, E a luteinu, což jsou látky, které posilují formující se imunitní systém. V krmivu by rovněž neměly chybět aminokyseliny, a to zejména taurin a arginin, tedy látky, které pomáhají ke správnému vývoji mozkové tkáně a srdečního svalu. I proto je vhodnější kupovat komerčně vyráběnou stravu, jelikož u ní známe přesné složení produktu,“ radí Kališová a dodává: „Určitě ale nezapomínejte ani na pitný režim. Dbejte na to, aby kotě mělo vždy k dispozici čerstvou vodu,“ upozorňuje Dominika Kališová.

Kočky jsou vybíravé, ale samostatné

Dospělé Kočky jsou samostatnější než psi. Většinou si samy určí, kdy se půjdou najíst, a zároveň se nepřejídají. kocka1Oproti psům jsou ale výrazně vybíravější. Proto se vám může stát, že budete muset něco změnit. Často ale stačí pouze například změnit tvar granulí, případně jejich velikost. „Jakmile si kotě projde obdobím imunitního okna, mějte na paměti, že od čtvrtého měsíce života se nutriční požadavky kotěte opět mění, protože jeho růst už není tak intenzivní. Proto je důležitý postupný přechod na nové krmivo. Po dobu 10 dní postupně přimíchávejte stále vyšší podíl nového krmiva ke starému až do té doby, než v misce bude jen krmivo nové. Pokud si nejste s krmením jistí, nebojte se obrátit na veterináře,“ uzavírá Dominika Kališová ze společnosti Royal Canin.

Daniel Dvořák

Account executive

T +420 722 578 864

PR.Konektor
náměstí Republiky 1081/7
110 00 Praha 1

www.prkonektor.cz

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..