Proč jsou humor a smích prospěšné pro zdraví?

Led 28 2018

Už jste se dnes zasmáli? Kdo prochází životem s humorem, je šťastnější a odsouvá snadněji onemocnění spojená se stářím. Smích a humor uvolňuje z duše zbytečný balast.

Humor otvírá nové perspektivy

Společný smích, povídání si vtipů ve společnosti lidí je dobré, a to víme všichni. Také věda potvrzuje tuto životní zkušenost. Smích nám pomáhá lépe zpracovávat stres a upevňuje naše sociální vazby. Komu se to daří přidat ke každodenním lidským záležitostem také humornou stránku, je na tom lépe. Negativní emoce jako jsou vztek, strach shutterstock_638686654nebo zlost nám zužují takzvaně zorné pole. Humor naopak uvolňuje pryč naše negativní myšlenky a otevírá nové perspektivy. Být veselejším a klidnějším i přes všechny potíže a nepříjemnosti, které se člověku většinou v životě ještě navíc přičítají, se ne vždy ve stáří každému daří.

Smích se dá naučit, humor se dá trénovat

Humor je možné trénovat, a to v každém věku. Každý člověk má smysl pro humor. U většiny ho však musíme jen správně přisypat. Například ve Švýcarsku se organizují tréninky humoru, kdy dospělí v sobě objevují děti a stávají se tak daleko hravějšími. A to s úspěchem. Účastníci se pak po tréninku cítí dlouhodobě spokojenější.

Humor pomáhá při nemocech

Lotrovský žertík nebo zábavné karikování může dokonce uvolnit a zneškodnit konflikty. Humor znamená radostné napětí. Díky němu je zátěž jednoduše pryč. Člověk vytváří toto pozitivní napětí a odstraňuje negativně působící stres pomocí nějaké tvůrčí činnosti. Klauni, kteří navštěvují ústavy s paliativní péčí například tvrdí, že je jejich práce sice vyčerpávající, ale pro ně a zvláště pro lidi, které navštěvují, velmi obohacující. Často se jedná o ústavy, kde je poskytována paliativní péče. U mnohých rodinných příslušníků a členů rodiny po prvním kontaktu s nimi převáží rychleji touha po uvolnění v těžké životní fázi.

Jak trénovat humor pro všední den

Zasmějte se jednoduše sami na sebe bez nějakého důvodu, když zrovna na sebe mrknete do zrcadla 

– Veďte si knihu humoru pro všední den. Zeptejte se sami sebe, co jste dnes prožili humorného, co na tom bylo komického a zaznamenejte si to. 

– Dívejte se v televizi vědomě na komedie. V kině navštěvujte zábavné filmy. Připomínejte si humorné scény z těchto filmu a vryjte si je do paměti. 

– Vyhledávejte společnost lidí, s nimiž se cítíte pohodově a kteří vás radostně naladí. 

– Jestli komedie, zábavný pořad nebo kabaret. Najděte, co vám dělá radost, a veďte si kartotéku vašich zdrojů humoru. 

– Zavřete krátce při stresu oči a vícekrát se zhluboka nadechněte a vydechněte.

– Když se smějete, smějte se nahlas a srdečně.

 

Další info:

724 746 408

info@penzista.net

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..