Senioři jako mediátoři dětských hádek a sporů. Proč ne?

Čvn 13 2016

Velice zajímavou zkušenost mají v Německu, konkrétně v Mnichově ve čtvrti zvané Nymphenburg, kde fungují starší lidé jako mediátoři neboli rozhodci sporů mezi školáky. Jedná se o projekt podporovaný spolkovým školním úřadem. Pozitivní je, že z tohoto projektu mají žáci opravdovýseniori mediatori benefit. Spory mezi dětmi o hračky, oblíbené postavy z televize nebo přerušení komunikace, kvůli tomu, že se někdo „nafoukl“, zní pro dospělého banálně. Dítě takový spor a jeho následky mohou vnímat jako katastrofu. Nejsou často schopni spory vyřešit, a proto přicházejí na věc senioři, kteří jako partneři školy, pomáhají řešit konflikty dětí.

Řešitelé sporů ulehčují břemeno učitelům

Celý projekt funguje tak, že v případě má-li dítě pocit, že potřebuje pomoc, aby urovnalo spor, oznámí své přání paní učitelce a jde za mediátory. Pro profesionální učitele to znamená velkou pomoc. Hádky se musí řešit až o přestávce. Jednak se tím neblokuje čas určený pro vyučování. Pro řešení sporů často chybí správná kultura, a i když jsou k dispozici odpovídající úřady a spolky, museli by žákům a učitelům dát o sobě vědět.

Uklidňovat spory, naslouchat a hledat řešení

Jako mediátoři nedávají senioři žádné rady a vedou děti při řešení sporu pomocí cílených otázek, navzájem se poslouchají a sami jsou schopni dospět k účinnému řešení. Výsledek sporu je potom písemně ztvrzen. Díky tomu se vytváří jakási závaznost za řešení sporu. Podle jednoho ze seniorských mediátorů jsou výhodou toho, že řeší spory mezi ním a její kolegyní, to že mají oba poměrně dostatek času. Senioři zapojeni do této akce jsou považovány za „partnery pro školu“.

Senioři mediátoři se nadále pravidelně rekrutují

Senioři mediátoři se pravidelně setkávají mezi sebou a vyměňují si zkušenosti. Někdy se řeší konflikty, u kterých určitá forma mediace naráží na své vlastnosti možnosti a hranice. Uveďme těžší případy mobbingu nebo také vzájemné kolize mezi dětmi a dospělými. Zde je potřeba kriticky ohodnotit realisticky vlastní činnosti, které mohou být předpokladem pro správné řešení sporů. Důležitý kapitál do těchto sporů přináší již samotní senioři z pohledu učitelů ve škole na základě jejich vlastního věku. Učitelé oceňují především jejich bohaté a pestré životní zkušenosti. Také oceňují fakt, že přicházejí většinou z profese, která nesouvisí přímo s pedagogickou činností. Pohled z venku může být mnohdy velmi nápomocný. A školní psycholog Seifried je dokonce přesvědčen, že čím více lidí s různými zkušenostmi a profesemi je aktivních ve škole, tím životu bližší je samotná škola.

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..