Šikovné ruce našich seniorů pro radost a potěšení

Dub 26 2016

 

Soutěžní výstava Šikovné ruce našich seniorů pro radost a potěšení se v loňském roce uskutečnila ve dnech 11. – 14. 6. 2015 na Výstavišti v Lysé nad Labem již po šestnácté. Tak jako v předešlých letech byla součástí výstavy Senior Handicap: aktivní život 2015 a souběžně probíhaly výstavy Růžová zahrada a Lázeňský veletrh.

 Tento ročník otevřel nové možnosti výstavy a naplnění výstavních dnů. V čem byl jiný? Určitě nejen novými prostory, které poskytovala hala C, kde byla možnost nabídnout návštěvníkům nádhernou podívanou na 3 500 ručních prací seniorů, inspiraci a návod, jak smysluplně vyplnit volný čas, ale i získat různé informace a využít poradenství nebo si odpočinout, setkat se s přáteli.


Pracovníci Krajského úřadu Středočeského kraje představili návštěvníkům všechny typy sociálních služeb, které mohou využít, pokud řeší nepříznivou životní situaci a poskytovatelé sociálních služeb ve stáncích nabídli konkrétní služby a pomoc. V loňském roce se nám poprvé podařilo propojit výstavu a vzdělávání pracovníků v sociálních službách, uskutečnily se zde dva vzdělávací akreditované programy.


Senioři opět ukázali svůj um a dovednosti, zaujali návštěvníky všech generací vysokou úrovní a nápaditostí svých prací. Novinkou byly velmi elegantní a vkusné šperky z polymerových hmot paní Naděždy Roubíčkové z Milovic, za něž jí byla udělena Cena hejtmana Středočeského kraje Ing. Miloše Petery. Velkým zážitkem byly obrazy malované jehlou a vyšívané netradičními technikami paní Dany Skálové z Lysé nad Labem, která právem získala ocenění v kategorii hobby.


Bylo k vidění opravdu mnoho zajímavých nápadů např. z keramiky, ze dřeva, korálků, látky, z přírodních i odpadových materiálů, a také z papíru. Pro velkou oblibu tohoto materiálu, jsme připravili Přehled technik práce s papírem a postupy, které si mohli návštěvníci vyzkoušet a naučit se je přímo na výstavě od seniorek z milovického Klubu ručních prací. Senioři se ochotně podělili o svoje zkušenosti a ukázali 24 druhů různých řemesel a technik.  Rozhovor s nimi jste mohli slyšet v Českém rozhlase Dvojka.  Na výstavu si pro inspiraci přijela i paní Jiřina Bohdalová.


Obdivuhodnou expozici Šikovné ruce našich seniorů pro radost a potěšení vytvořilo společně 1150 vystavujících seniorů z celé České republiky. Všem patří velké poděkování. Slavnostní vyhlášení soutěže proběhlo v pátek, programy provázel pan Alexandr Hemala. Uměleckým zážitkem bylo vystoupení 70ti členného dechového orchestru Ústřední hudby Armády České Republiky pod vedením hlavního dirigenta a velitele hudby pplk. Jaroslava Šípa a jejich hostů. Ocenění si převzali senioři z rukou významných hostů politického a společenského života.Souběžně probíhala Dětská výtvarná soutěž, soutěž pro handicapované výtvarníky Svět mých radostí a Anketa návštěvníka. Výstavu navštívilo 19 000 návštěvníků.


Více informací najdete na internetových stránkách www.centrum-podebrady.info, kde jsou umístěny výsledky všech soutěží a fotogalerie.


Za finanční podporu a spolupráci patří poděkování Krajskému úřadu Středočeského kraje, APSS ČR, ČAPS, Městskému úřadu v Milovicích, Botanicusu a dalším, všem spolupracujícím organizacím, seniorům, dobrovolníkům, Klubu seniorů z Milovic, všem pracovníkům CSZS Poděbrady o.p.s. a zejména Výstavišti v Lysé nad Labem, bez jehož spolupráce bychom tuto akci nemohli v tomto rozsahu uskutečnit a rozvíjet.  Když jeden ročník končí a bilancujeme, nový se pomalu začíná…


Centrum sociálních a zdravotních služeb Poděbrady o.p.s., organizátor výstavy

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..