Starší lidé mají většinou o své osobě pozitivní obraz

Zář 10 2015

Mnoho starších lidí má o své vlastní osobě pozitivní obraz. Většinou se tak cítí lidé, kteří vedou aktivní život, udržují sociální kontakty a hledají různé duševní stimuly. Podle doktorky Wagnerové z Humboldtovy univerzity v Berlíně se pocit kladného vnímání vlastní osoby projevuje také u lidí v osmé a deváté dekádě věku. To je celkem dobrá zpráva, protože toto období života je kritické hlavně pro muže, kteří podléhají hůře ztrátě fyzických i psychických sil už po šedesátce.


Vysvětlení pozitivního vnímání sebe sama může být následující. Když je člověk mladý, hrají hlavní úlohu pro kladné vnímání svého já vzhled, kariéra a také nalezení stálého a trvalého partnera. Ve stáří je to jiné. Zde se sebehodnocení odvíjí silně od toho, do jaké míry má člověk pocit, že byl schopen svůj život prožít podle vlastních představ a přání.


Pro lidi obecně je důležité vnímat vlastní osobu pozitivně. Studie ukázaly, že například američtí studenti raději pěstují a hledají vlastní sebeúctu, než by kolikrát jedli své oblíbené jídlo. Navíc nedávné studie také prokázaly, že převážně negativní vnímání vlastní osoby může být následky v tom, že vede ke vzniku deprese nebo menší spokojenosti se životem obecně.

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..