V autě v zimě s jistotou

Led 15 2020

Odpolední tma, napadaný sníh, kluzká vozovka představují pro řidiče za volantem stres. S našimi tipy se na silnici budete cítit za volantem jistěji.

S prvním sněhem a ledem na silnici bývá člověk za volantem nervóznější, držení volantu je křečovitější, ruce se mohou potit. Podle odhadů organizace ADAC se to stává více než polovině řidičů  po celé Evropě. Podle profesora Fastenmeiera spolupracujícího s ADAC se se zhoršenými podmínkami počasí a viditelnosti zvyšuje za volantem stresový faktor.

Změněné poměry v dopravě vyžadují větší obezřetnost

Sníh a led vytvářejí nezvyklé dopravní situace a kladou na řízení vozidla zvýšené nároky. Především řidiči z regionů, kde se vyskytuje sníh velmi zřídka, se nemají často šanci naučit, jak se s takovými situacemi vypořádat.  Pro ty představuje řízení často pořádná muka, což je nebezpečné. Zapomínají na zvládání skutečného řešení dopravní situace. Kdo je pod stresem, má navíc větší šanci udělat chybu. Kvůli napětí není člověk často vyrovnaný a mnohdy se stává agresívním.

V zimě stoupají za volantem nároky na pozornost, obezřetnost a také ohleduplnost. Nejde pouze o to koncentraci na vlastní jízdu a směřování v autě k vlastnímu cíli cesty, ale také o to společně s ostatními účastníky provozu řešit různé dopravní situace, objasňuje odborník Fastenmeier.

Kdy je auto v zimě fit

Kola mají zimní přezutí

V odstřikovači máme dostatek nemrznoucí kapaliny

Baterie je zkontrolována, má správnou kapacitu, v zavazadlovém prostoru máme startovací kabely a tažné lano

Máme v autě po ruce škrabku na okna a smetáček na odklízení sněhu

Po ruce máme i rozmrazovací kapalinu na zamrzlé zámky

Teplé deky v kufru auta v případě potřeby

Nabíjecí kabel a konektor pro nabití mobilního telefonu do autozásuvky pro případ potřeby

Eventuelně i sněhové řetězy

Rezignovat na jízdu autem v zimě není řešení

Fastenmeier nabádá k tzv. obrannému způsobu řízení vozu a přitom možnému předvídání chyb ostatních řidičů, které potkáváme na cestě. Kdo zkrátka počítá s možnými chybami ostatních řidičů v provozu, může rychleji reagovat a zřídka se nechytí do možné pasti.

Není proto v pořádku na obtížnější dopravní situace jednoduše rezignovat a stejně tak i na řízení auta v zimě, jelikož pak chybí jakýkoliv návyk a učení se. Stres je možné za volantem vždy minimalizovat. Praktikováním v těžších podmínkách a jejich řešením. Jednoduše by si řidič měl vědomě procvičit, jak by reagovali na těžké situace v provozu.

Tipy pro méně stresu za volantem

Před jízdou odkliďte z auta všechen sníh a led. Stěrače by měly být před jízdou naprosto volné a pohybovat se v požadovaném rozsahu po skle. K tomu slouží i speciální přípravky.

I když na začátku mrzne jen málo, buď oblečeni pohodlně a sundejte si zimní kabát, bundu, šálu. Těžké zimní boty za volant při řízení vůbec neberte. Omezují volnost pohybu.

Pokud používáte, mějte při jízdě perfektně seřízené naslouchadlo a správné brýle. Kvůli padání sněhu, časnému stmívání a oslňování od ostatních aut, výhled a přehled často omezen.

Připravte si sluneční brýle na dobu, kdy vám sluníčko může svítit do tváře.

Při delší jízdě dělejte pravidelné přestávky. Projděte se pár kroků na čerstvém vzduchu, osvěžte si ruce a šíji.

Poslouchejte v autorádiu pravidelně dopravní situaci.

V případě, že se dostanete do kolony, připravte si na cestu nápoj a teplou deku. Doplňujte palivo vždy včas. Pak se vám nestane, že vás v koloně téměř prázdná nádrž přivádí ke stresu.

Dostatek času pro škrabání skel

Klidná muzika a správně nastavená teplota vytvářejí v autě uvolněnou atmosféru. Řidič se cítí bezpečněji, když je auto odolnější vůči zimě. K největším stresovým faktorům v zimě se v provozu počítají dopravní špičky, časový tlak, vysoká rychlost při nepříznivých podmínkách. Cestu autem se proto vyplatí naplánovat.  Včas vyrazit a mít časovou rezervu. Je důležité naplánovat dostatek času pro škrábání okenních skel a odklízení sněhu.

 

 

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.