Víte, co znamenají jednotlivé symboly velikonoc?

Dub 12 2020

Odkud vlastně pochází slovo velikonoce? Proč právě zajíček přináší velikonoční vajíčka? Co znamenají jednotlivé symboly velikonoc?

Ukřižování Ježíše Krista  

Na začátku našeho letopočtu byl ukřižován Ježíš Kristus. V noci ze soboty na neděli se odehrál zázrak zmrtvýchvstání. Tuto noc nazýváme Velkou nocí, a odtud název velikonoce. Tradice klade neděli po “Velké noci” na první jarní úplněk, kdy slaví svůj velký svátek Pesach i Židé.  Asi od konce 6. století se stanovil tzv. alexandrijský způsob výpočtu velikonoc. Ty měly nastat pod dnu jarní rovnodennosti (21. března) a po prvním jarním úplňku. Křesťané stanovili své Velikonoce na první neděli po prvním jarním úplňku. Proto se nejdříve velikonoční pondělí připadá na 22. března a nejpozději 25. dubna. V letošním roce vychází velikonoční pondělí na 6. dubna.

Reklama
Podle křesťanů tak velikonocemi končí čtyřicetidenní půst, který začíná již před velikonocemi Popeleční středou. Následovala květná neděle, modré pondělí, začínal čas úklidu v domě, vymetání pavučin a tak dále. Úklid v domě symbolizoval novou naději. Následovalo žluté úterý, škaredá středa, zelený čtvrtek. Po něm následují Velký pátek, bílá sobota, hod boží velikonoční na neděli a pondělí velikonoční.

Vajíčko, symbol plodnosti a života

krasne velikonoce

Vajíčko a zajíček – bez nich by velikonoce nebyly tím pravým svátkem

K symbolům velikonoc patří neodmyslitelně beránek. Měl symbolizovat beránka Božího. Vajíčko, tradiční symbol velikonoc, je symbolem plodnosti, úrodnosti, života, narození i vzkříšení. Vejce hraje na velikonoční svátky klíčovou roli. Vajíčka platila za symbol plodnosti a nového života již ve starém Babylonu, Egyptě a Persii. Tento význam je zvláště snadno pochopitelný právě v období jara. Již před tisícem let obdarovávali kněží při velikonoční ranní mši věřící červeně zbarvenými vejci.

Proč přináší vajíčka zajíček?

Dívky se vyplácely proto, aby byly zdravé, veselé, pilné a svěží tak, jako je pružný, svěží a ohebný mladý vrbový proutek.

Zajíček přináší velikonoční vajíčka. Na rozdíl od tradičních náboženských symbolů, nenajdeme v Bibli člověk žádné jasné důkazy o tom, že zajíc má něco společného s velikonoci. Zajíček bývá spojován se svátky jara asi hlavně kvůli své neobyčejně velké plodnosti. Ovšem mezi nositeli vajíček z říše zvířat panují regionální rozdíly. V mnoha částech Německa a Švýcarska nosí vejce také liška, kukačka, čáp a kohout. Kočičky, které dnes známe jako dekoraci, se světily a bývaly považovány za lék proti bolení v krku a zimnici. Kočičky se také přidávaly krávám do krmení, aby dobře dojily. Pomlázka se objevila tak, že se dívky vyplácely proto, aby byly zdravé, veselé, pilné a svěží tak, jako je pružný, svěží a ohebný mladý vrbový proutek.

 

 

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

 

 

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..