Vyšší tresty za týrání seniorů

Čvn 17 2015

V naší společnosti se setkáváme čím dál častěji se zneužíváním a týráním seniorů. Podle statistik řeší tyto problémy asi pětina seniorů a případů, které se dostanou na veřejnost je pouze okolo 15%.

S toto problematikou se potýkají nejvíce v ústavech, odkud se senioři nemohou na nikoho obrátit nebo se dovolat pomoci. Péče v některých z nich je nedostatečná. Špatná hygiena, nevhodná strava, přístup ke klientům bez empatie a psychické podpory. S týráním (psychickým – či fyzickým) se setkáváme bohužel i u rodinných příslušníků. Existují případy, kdy jsou senioři umístěni do ústavu i přes jejich nesouhlas. Ohroženi jsou i lidé, kteří žijí sami. Jejich důvěra je často zneužívána.


V současné době vznikají linky bezpečí a podpory, ale existují i různá zařízení, jejichž prostřednictvím se senior dovolá pomoci.


I v legislativě se chystají různé změny. Pachatelé, kteří se dopouští trestných činů na seniorech, by měli být potrestáni vyššími tresty. Postižený by měl být srozumitelnou formou informován o případu. Důležité je také zajistit seniorům v takovýchto případech bezpečí – například přestěhovat je do jiného zařízení, zajistit sociální podporu (zdroj domácí zprávy aktuálně).

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..