Česká filmová hvězda Adina Mandlová se narodila před 105 lety

Led 28 2015

Adina Mandlová, elegantní herečka s vyzývavým pohledem “barových” očí, ledabylým úsměvem a koketně ironickou dikcí naplňovala představy o mezinárodní filmové hvězdě víc než její kolegyně. Nestala se jí díky tragické době, vlastní lehkomyslnosti a také zášti a závisti. Ostrovtipná kráska se narodila 28. ledna 1910 v Mladé Boleslavi.


Jméno Adina jí dal otec, inspektor c.k. státních drah, podle postavy z opery Nápoj lásky. Chytrou ale umíněnou dívku vyloučili z reálky, vyhazov ji čekal i z dívčího lycea v Paříži, kde se vzdělávala i na Sorbonně, po večerech ale pózovala nahá malířům a flámovala s místní bohémou.


Do pražské společnosti ji uvedl Hugo Haas. Mandlová se stala jeho “Titinkou” a natočila s ním celkem sedm filmů, v nichž hrála moderní duchaplné dívky či zhýčkané mondénky.


Díky komedii Mravnost nade vše (1937), kde prokázala i komediální talent, se zbavila závislosti na Haasovi. U filmu se stala jednou z nejzaměstnanějších hereček. V letech 1937 – 1938 hrála v šestnácti titulech. V roce 1939 natočila s oslňující grácií nejslavnější komedii Kristian v režii Martina Friče.


Vladimír Slavínský pro ni v roce 1940 napsal scénář k veselohře Přítelkyně pana ministra jako reakci na fámu, že má poměr se státním tajemníkem úřadu říšského protektora K. H. Frankem. Kontakty s německými okupanty ale měla a pragmaticky je využívala.


Po válce kvůli tomu strávila několik měsíců ve vězení. Od roku 1948 pak žila v Anglii, USA, Švýcarsku a na Maltě. V cizině se opakovaně snažila restartovat kariéru na divadle, ve filmu i v televizi, ovšem přetrvávající špatná reputace, jazyková bariéra i onemocnění tuberkulózou jí návrat k milované profesi znemožnily. Vinou protestů žárlivých kolegyň sešlo v roce 1966 také z jejího plánovaného comebacku v muzikálu Hello Dolly v Hudebním divadle v Karlíně.

Své poslední měsíce se herečka, jejíž soukromé osudy překonaly i nejdramatičtější příběhy jejích filmových postav, rozhodla prožít ve své vlasti v ústraní dobříšského zámku. Zemřela 16. června 1991 v Příbrami.

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..