Film Život podle Václava Havla ukáže poprvé všechny jeho osudy

Říj 04 2014

ČTK – Život Václava Havla přiblížila v celovečerním dokumentu režisérka Andrea Sedláčková. Zaměřila se na jeho rodinu, dětství, lásky, dramatickou tvorbu i politickou činnost a představila ho jako intelektuálního rebela, milovníka žen a života či obdivovatele undergroundu a rockerů. Portrét, který vznikl v koprodukci České televize a francouzsko-německé televize ARTE, se do kin dostane od 20. listopadu, oznámila dnes ČTK jeho mluvčí Martina Chvojka Reková.


“O Václavu Havlovi byly natočeny stovky hodin materiálu, přesto biografický film zachycující celoživotní příběh velkého Evropana dosud chyběl. Hlavním vypravěčem filmu je přímo Václav Havel, na jehož život divák nahlíží prostřednictvím neznámých záběrů a fotografií z období jeho dětství, vojenské služby, divadelních začátků, chartistického i prezidentského období. Zásadní je i režisérčin osobní komentář a fakt, že ve filmu nemluví žádní pamětníci ani historici,” uvedla Chvojka Reková.


Vystavět film z šesti set hodin archivních materiálů a nahrávek, stovek fotografií a osobních dokumentů pomáhali rešeršisté v Praze i v Paříži. Cenné dokumenty poskytl jeho bratr Ivan Havel a exprezidentova druhá žena Dagmar. Velkým pomocníkem při hledání materiálů byla Knihovna Václava Havla. Režisérka čerpala i ze zahraničních zdrojů.

 

 

“Ona sama se s Havlem seznámila ve svých dvaadvaceti letech v létě 1989 těsně před svou emigrací do Paříže. Později s ním natáčela rozhovor do dokumentu o listopadu 1989,” dodala Chvojka Reková.


“První dvě třetiny filmu jsou plné dramatických zvratů už z toho důvodu, že období mládí a zrání bývá často zajímavější než období sbírání plodů a pomalého mizení ze scény. Postavení Havla během revoluce, prezidentské období, odchod do důchodu završený natáčením filmu Odcházení – to bylo na filmu to nejtěžší. Je totiž složité reflektovat něco, co ještě máme v živé paměti,” popsala Sedláčková. I Havel z plátna říká, že jde o příběh ojedinělý, mající rysy absurdity, pohádky, tragédie i komedie.


Tvůrci filmu se nesnažili prostřednictvím jeho života zmapovat dějiny, ale vytvořit filmový portrét. Život podle Václava Havla vznikal také s myšlenkou oslovit mladší diváky a díky spolupráci s ARTE i zahraniční publikum. V plánu jsou proto školní projekce nebo uvedení filmu v Českém centru v New Yorku při příležitosti odhalení Havlovy busty v americkém Kongresu ve Washingtonu.


Dokument Život podle Václava Havla bude ve vysílání ARTE uveden 16. listopadu v hlavním vysílacím čase. Od 20. listopadu ho bude exkluzivně uvádět pražské kino Lucerna, Česká televize ho zařadí do programu u příležitosti prosincového výročí Havlova úmrtí. Dalšími koproducenty byly Alegria Productions, Negativ a Knihovna Václava Havla, vznikl za podpory francouzského Centre national du cinéma a Státního fondu kinematografie.


Sedláčková studovala scenáristiku na pražské FAMU a režii a střih na FEMIS v Paříži. Žije střídavě v Paříži a v Praze. Ve Francii pracuje úspěšně jako střihačka celovečerních filmů. Jako režisérka naposledy natočila koprodukční snímek Fair Play, který byl vyslán do širšího výběru nominací na ceny Evropské filmové akademie. Česká filmová a televizní akademie ho vyslala do nominací na Oscary.

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..