Filmový Rumburak Jiří Lábus slaví 65. narozeniny

Led 25 2015

Jiřího Lábuse, který 26. ledna oslaví pětašedesátiny, asi nejvíc proslavila postava zlého čaroděje Rumburaka ze seriálu o Arabele, jeho herecký rejstřík je ale mnohem širší. Kromě svého dlouholetého působení v pražské Ypsilonce se do povědomí veřejnosti zapsal i díky televizním vystoupením s Oldřichem Kaiserem nebo parodickou inscenací Ivánku, kamaráde, můžeš mluvit?, vycházející z policejních odposlechů úplatných fotbalových činovníků.


Jiří Lábus – bratr známého architekta Ladislava Lábuse – se narodil v Praze, kde také na přelomu 60. a 70. let vystudoval Divadelní fakultu Akademie múzických umění. První a dosud jediné angažmá dostal v roce 1973 v tehdy ještě libereckém Studiu Ypsilon, se kterým později přešel do Prahy. Během let v divadle ztvárnil celou řadu vážných i komických postav. Za roli spisovatele Bonneaua ve hře Borise Viana Hlava medúzy získal v roce 1997 činoherní cenu Thálie.


Kromě divadla se Lábus často objevuje i před filmovou a televizní kamerou. Oblibě se těšila například televizní estráda Možná přijde i kouzelník, v níž Lábus spolu s Oldřichem Kaiserem a Jiřím Kornem sehráli řadu populárních skečů. Dvakrát získal Českého lva za vedlejší roli – v roce 1995 za film Amrika, loni pak za výkon ve snímku Klauni. Lábusův charakteristický hlas našel využití i v rozhlase, kde s Kaiserem tvoří seriál Rodinka, nebo dabingu (Lábus je už 25 let hlasem Marge Simpsonové).

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..