Jubilující Jana Štěpánková dnes vystoupí na Vinohradech

Zář 06 2014

ČTK – Pražské Divadlo na Vinohradech připomene odpoledne dnešní osmdesátiny své někdejší členky Jana Štěpánkové. Uvede benefici inscenace sentimentální komedie o životě hvězd v zákulisí jevištní slávy To byla moje písnička, v níž herečka hostuje. Zároveň tak zahájí sezonu 2014/2015, která je pro jeho vedení v čele s ředitelem Tomášem Töpferem třetí v pořadí. První z devíti novinek uvede 12. září, půjde o premiéru rodinné ságy Miroslava Krleži Rod Glembayů v režii Martina Huby.


Hra To byla moje písnička je dílem Noëla Cowarda, břitkého glosátora se smyslem pro sarkasmus a ironii. Na Vinohradech ji nastudoval v české premiéře režisér Petr Kracik. Stala se příležitostí k návratu řady hereckých legend, například Daniely Kolářové, Marty Vančurové, Gabriely Vránové, Libuše Švormové, Carmen Mayerové, Jany Hlaváčové a právě Jany Štěpánkové. Ta strávila na Vinohradech tři desítky sezon a do roku 2001 tu vytvořila přes třicet rolí.

 

 

Právě na tomto jevišti vstoupila na jaře při vyhlašování výsledků ankety TýTý do Dvorany slávy. Řekla tehdy, že vždycky měla štěstí na role – například v seriálech Taková normální rodinka či Nemocnice na kraji města. “Už to tak neplatilo letos v První republice, kde mě nechali ve čtvrtém dílu umřít,” upozornila. Při přebírání ceny jí hlediště tleskalo vestoje.


Štěpánková také řekla, že měla vždy štěstí na lidi, o které se mohla opřít a kteří jí dokázali poradit. Bilancovat však populární herečka v souvislosti se svým jubileem nechce a nad svým životním krédem se příliš nezamýšlela. “Je důležité, aby se člověk choval slušně. A to nejen v životě, ale i v té naší herecké branži. Aby usínal s dobrým pocitem, že nikomu vědomě neublížil,” řekla ČTK.Jana Štěpánková, která se narodila 6. září 1934 v Žilině, podědila umělecké geny po obou rodičích. Matka, herečka Elena Hálková, byla vnučkou básníka Vítězslava Hálka, otcem byl dlouholetý člen činohry Národního divadla Zdeněk Štěpánek. Od roku 2008 hrála v pražském Divadle Na Jezerce, o rok později se objevila v Ungeltu, kde vedle Zlaty Adamovské v inscenaci Na útěku hraje v režii Ladislava Smočka dodnes. Celkem vytvořila přes 60 televizních rolí. Ta nejnovější bude v seriálu Doktor Martin, který příští rok uvede Česká televize. Vzniká nyní podle britské předlohy a líčí osudy někdejšího špičkového chirurga, dnes venkovského “obvoďáka”.


“V originálu je moře, kolem kterého se vše točí. A protože české reálie je postrádají, nahradili je Češi horami. A tak se ještě stále natáčí část v Beskydech a další část v ateliéru. Já hraju tetičku titulního hrdiny, kterým je Miroslav Donutil,” uvedla Štěpánková. Objeví se vedle Gabriely Marcinkové, Jitky Čvančarové, Terezy Vilišové, Jany Hubinské, Milana Kňažka, Václava Kopty či Norberta Lichého. I britský originál je podle ní zaplněn spoustou figurek, výborně obsazených.

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..