Kameraman Miroslav Ondříček se narodil před 80 lety

Lis 03 2014

ČTK – Před 80 lety, 4. listopadu 1934, se narodil český kameraman světové pověsti Miroslav Ondříček. Stál za kamerou u čtyř desítek filmů, z nichž polovinu natočil v zahraničí. Ty nejslavnější pak vznikly ve spolupráci s režisérem Milošem Formanem – Konkurs, Lásky jedné plavovlásky, Hoří, má panenko, Taking Off, Hair (Vlasy), Ragtime, Amadeus a Valmont. Ondříček byl dvakrát nominován na Oscara, za Ragtime (1981) a Amadea (1984).

 

Rodák z pražského Žižkova se vyučil ve filmových laboratořích na Barrandově, v letech 1953 až 1963 byl asistentem kamery a na konci 50. let vystudoval večerně filmovou tvorbu při Filmové fakultě AMU. Kromě Formana spolupracoval Ondříček i s dalšími českými i světovými režiséry, jako byli Ivan Passer (Intimní osvětlení, Homolka a Tobolka), Jan Němec (Mučedníci lásky), Jiří Krejčík (Božská Ema), Lindsay Anderson (Bílý autobus), George Hill (Svět podle Garpa), Mike Nichols (Silkwoodová) a Penny Marshallová (Velké vítězství).


Ondříček, který se v roce 2010 zotavil z náročné operace přetržené aorty, získal za své umění řadu ocenění. Je mezi nimi Český lev za dlouholetý umělecký přínos českému filmu (2000), prestižní cena Americké unie kameramanů za přínos mezinárodní kinematografii (2004), ocenila jej také Asociace českých kameramanů a v roce 2006 získal státní vyznamenání Medaili Za zásluhy.

 

V rodinné filmařské tradici pokračuje Ondříčkův syn David (45), režisér filmů Šeptej, Samotáři, Jedna ruka netleská nebo Ve stínu.

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..