Kanadský písničkář Leonard Cohen slaví osmdesátiny

Zář 20 2014

ČTK – Buddhista, básník a kanadský písničkář Leonard Cohen, který oslaví 21. září osmdesátiny, napsal svůj patrně nejkrásnější song, průzračnou Suzanne, již v mládí. Vyhlášený milovník žen, který žil pět let v klášteře, vystupoval už třikrát v ČR, naposledy loni.

 

Ke jeho známým písním, které také ale často zpívali jiní (kupříkladu skupina R. E. M., zpěváci John Cale, Nick Cave či Elton John), patří Hallelujah, Sisters of Mercy, Famous Blue Raincoat, Bird on a Wire či I’m Your Man. Narodil se 21. září 1934 v konzervativní židovské rodině v Montrealu, vystudoval univerzitu a ve 22 letech debutoval sbírkou veršů. Hrát na kytaru se naučil od potulného písničkáře a své první album Songs of Leonard Cohen (1967) otevřel známou písní Suzanne. Pak žil v Řecku, napsal dva romány, měnil světadíly, ženy a drogy a vydal řadu ceněných alb.


Navzdory mnoha láskám se nikdy neoženil, syna Adama a dceru Lorcu má s bývalou přítelkyní Suzanne. V roce 2008 byl uveden do americké rock-and-rollové síně slávy a v roce 2010 získal hudební cenu Grammy za celoživotní dílo.

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..