Loutkoherečka Helena Štáchová oslaví sedmdesátiny

Lis 17 2014

ČTK – Bezmála půl století propůjčuje hlas slavné divadelní loutce Máničce a její bábince. V úterý 18. listopadu slaví první dáma českého loutkoherectví Helena Štáchová, která je od smrti svého manžela Miloše Kirschnera v roce 1996 též ředitelkou Divadla Spejbla a Hurvínka (S+H), sedmdesátiny. Kromě divadla působí i v rozhlase, dabingu a televizi, pro niž dabuje například Lisu v kresleném seriálu Simpsonovi, a je autorkou i režisérkou řady divadelních her, i pro dospělé.


Členkou divadla S+H se Štáchová stala po absolvování DAMU v roce 1966 a rok nato převzala od Boženy Welekové interpretaci jedné z hlavních postav divadla – Máničky, která vznikla v roce 1930. V roce 1971 pro ni tehdejší ředitel divadla Kirschner, který namlouval Spejbla a Hurvínka, vytvořil novou postavu – paní Kateřinu, Mániččinu bábinku. Tyto dřevěné marionety, včetně psa Žeryka, pak rozdávaly radost dětem nejen v Československu, ale i v řadě zemí světa. Díky Štáchové a Kirschnerovi začaly loutky mluvit německy, rusky, španělsky, italsky, anglicky, francouzsky, ale i japonsky a čínsky.


Veselé příběhy a alotria Spejbla a Hurvínka namluvila Štáchová s Kirschnerem a posléze s Martinem Kláskem na řadu gramofonových desek a CD nosičů. Také vydala knihu Život na nitích, která je nejen příběhem Divadla Spejbla a Hurvínka, ale i osobní výpovědí o autorčině úspěšném boji s rakovinou.


Helena Štáchová má dvě děti. Dcera Denisa Kirschnerová je dramaturgyní Divadla Spejbla a Hurvínka, s nímž spolupracuje i Denisin bratr Miloš, který vystudoval FAMU.

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..