Před 20 lety zemřel nezapomenutelný herec Josef Kemr

Led 14 2015

Herec a člen činohry Národního divadla Josef Kemr, který zemřel před 20 lety, 15. ledna 1995, přirostl divákům k srdci postavami nepatetických hrdinů, mužů převážně nesmělých, poctivých a plných svérázné životní filozofie. Na jevišti tuzemské první scény vytvořil tento legendární umělec mnoho nezapomenutelných rolí zejména v klasickém českém repertoáru a hrál také ve zhruba dvou stovkách filmů, televizních inscenací a seriálů.

 

Kemr se narodil 20. června 1922 v Praze do rodiny švadleny a ševce. S bratrem vystupoval už v roce 1932 v Divadle na Vinohradech a později i ve filmu. Vystudoval Obchodní školu v Praze, ale záhy odešel k divadelní kočovné společnosti. Po válce nastoupil do angažmá do divadla v Kladně, poté působil v Divadle S. K. Neumanna v Libni a Městských divadlech pražských, než zakotvil v Národním divadle. V tamní činohře Kemr strávil dlouhé tři desítky let.


Ve filmu sehrál kromě řady menších rolí i řadu výrazných postav, ať už se jednalo o filmy Starci na chmelu, Marketa Lazarová, Šíleně smutná princezna, Marečku, podejte mi pero! nebo Na samotě u lesa. Zahrál si i v seriálech, z nichž asi nejpopulárnější byli Chalupáři.


Kemr byl v roce 1994 poctěn cenou Thálie za celoživotní mistrovství. Hluboce věřící Kemr byl podobně jako řada jiných skvělých herců introvert, často se ale neváhal veřejně postavit na stranu zakázaných kolegů. V létě 1989 patřil mezi první signatáře Několika vět.

 


Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..