Rakouská ikona Udo Jürgens oslaví osmdesátiny

Zář 29 2014

ČTK – Rakouský zpěvák a skladatel Udo Jürgens je hvězdou první velikosti nejen doma, ale ve všech německy mluvících zemích. Dobře znám je i v Česku a řada jeho hitů se prosadila celosvětově. Autor více než 900 písní, který prodal hodně přes 100 milionů nosičů, patří mezi nejúspěšnější hudebníky v oblasti populární hudby vůbec. Zpěvák, kterému v roce 1992 přišlo na vídeňský koncert 220.000 diváků, oslaví 30. září osmdesátiny.


Jürgens se narodil v korutanském Klagenfurtu jako Udo Jürgen Bockelmann. Svoji veleúspěšnou kariéru zahájil v 16 letech výhrou v soutěži pro mladé skladatele. V roce 1959 vyšel jeho první velký hit píseň “Jenny”, která okamžitě dobyla rakouské i německé hitparády. Později přidal mnoho dalších hitů, například Reach for the Stars (1961) a Merci, Chérie (1965), s kterým vyhrál Velkou cenu Eurovize. U dětí zabodoval nazpíváním úvodní znělky německé verze amerického animovaného seriálu Tom a Jerry.

 

 

V Česku si zahrál i v televizi – v roce 1967 sám sebe v prvním dílu seriálu Píseň pro Rudolfa III. s písní Sag mir wie. Ve stejném roce složil skladbu “Tausend Fenster” pro hudební soutěž Velká cena Eurovize, kterou tam zazpíval Karel Gott.


Třikrát rozvedený otec čtyř dětí Jürgens je také znám jako velký milovník žen, čímž si v minulosti vysloužil značnou pozornost bulvárního tisku. Již několik desetiletí žije ve Švýcarsku.

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..