Sedmdesátiny oslaví Doyle z Profesionálů herec Martin Shaw

Led 20 2015

Největší popularitu mu vynesla role drsného sympaťáka Doylea v televizním seriálu Profesionálové. Britský herec Martin Shaw, který 21. ledna oslaví sedmdesátiny, tíhl ale vždy spíše k divadlu a zejména pak k Shakespearovým hrám. Jedna z nich, tragédie Macbeth, stála i u zrodu jeho filmové kariéry, když ho v roce 1971 režisér Roman Polanski obsadil jako lorda Banqua do svého snímku Macbeth.


Martin Shaw se narodil v Birminghamu a umělecké vlohy podědil po rodičích, kteří se ochotnicky věnovali divadlu. Na jevišti tak prý stál poprvé s nimi už ve třech letech. Po střední škole odešel do Londýna, kde vystudoval Akademii múzických a dramatických umění. A záhy začal hrát v divadle, mj. ve hře Ohlédni se v hněvu či v psychologickém dramatu Tramvaj do stanice Touha. Ve stejné době se poprvé objevil i před kamerou.


Nejprve účinkoval v televizních seriálech, například v britském sitcomu o studentech medicíny Doktor v domě, na jehož scénáři se podíleli i dva z Monty Pythonů John Cleese a Graham Chapman. V roce 1974 si zahrál v dobrodružném filmu Zlatá Sindibádova cesta a tři roky nato přišli Profesionálové. Tento detektivní seriál o speciální jednotce CI5 se točil v letech 1977 až 1983 a jeho protagonisty celosvětově proslavil.


Shaw se ale od něj rád vrátil k divadlu a střihl si například roli Elvise Presleyho ve hře Are You Lonesome Tonight? Postava lorda Goringa ve hře Oscara Wildea Ideální manžel mu vynesla nominaci na cenu Tony. Stále hrál i v televizních filmech a seriálech, například v seriálu o francouzské revoluci Červený Bedrník, s nímž přijel v roce 1998 natáčet i do České republiky.

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..