Slovenský skladatel Vašo Patejdl oslaví šedesátiny

Říj 10 2014

ČTK – Hudebník Vašo Patejdl, kterému bude 10. října šedesát, je známý hlavně jako jeden ze zakladatelů slovenské kapely Elán. Kromě ní ale spolupracoval s řadou dalších hvězd slovenské i české populární hudby.


Patejdl se narodil v Karlových Varech českému otci a slovenské matce, rodina se ale brzy přestěhovala do Bratislavy, kde se v hudební škole seznámil s Jožem Rážem. Ve 14 letech s dalšími spolužáky založili kapelu Elán, ze které se časem stala asi nejslavnější slovenská skupina. Patejdl, který vystudoval skladbu na bratislavské Vysoké škole múzických umění, ale v Elánu vydržel jen do roku 1985, kdy odešel na sólovou dráhu. Nutno říci, že také velmi úspěšnou.

 

“Rád píši na notové texty, zvláště když píši pro někoho jiného,” svěřil se Patejdl, který skládal také pro Mariku Gombitovou, Heidi Janků nebo Richarda Müllera. Vytvořil i hudbu pro filmovou trilogii Fontána pro Zuzanu nebo muzikálové melodie. V roce 1996 se pak po letech vrátil do Elánu a jako klávesista a skladatel zůstává kapele věrný dodnes. Kromě toho provozuje Patejdl nahrávací studio a jeho hlas jako moderátora znají i posluchači českých rozhlasových stanic.

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..