Ve věku 87 let zemřela 4. října herečka Nina Jiránková

Říj 11 2014

ČTK – Poslední rozloučení s herečkou Ninou Jiránkovou, která zemřela 4. října ve věku 87 let, bude 13. října od 11:00 hodin v kapli sv. Václava na Vinohradském hřbitově. Zprávu o úmrtí této dlouholeté členky Městských divadel pražských zveřejnily dnešní Lidové noviny, ČTK ji potvrdila Herecká asociace.


Jiránková absolvovala pražskou DAMU v roce 1948. Začínala v někdejším Realistickém divadle, kde hostovala ještě za studií. V roce 1950 se stala členkou Městských divadel pražských, kam ji přizval ředitel a režisér Ota Ornest. Během čtyř desítek sezon tam prošla celým rejstříkem ženských postav – od mladých naivek a milovnic tu dozrála k charakterním úlohám tragických hrdinek (Škola žen, Benátská vdovička, Červený a černý, Hra o lásce a smrti, Služky, Ideální manžel). Objevila se tam i v prvních muzikálech u nás (Chicago, Dva šlechtici veronští). V roce 1998 jí Herecká asociace udělila cenu Senior Prix. Pak pohostinsky vystupovala například v pražském Divadle v Řeznické a v Divadle Radka Brzobohatého. Objevila se i ve Švandově divadle, kde hostovala v inscenaci hry Antona Pavloviče Čechova Strýček Váňa. V režii Michala Langa měla premiéru v roce 2007.


Na filmovém plátně se Jiránková poprvé objevila v polovině 50. let, především velkou dramatickou rolí ve Vlčkově adaptaci baladického románu Jarmily Glazarové Advent zasazeného do drsného prostředí Beskyd. Podobně velkou příležitost už před kamerou nedostala. Menší úlohy ztvárnila například v seriálech Jana Eyrová, Rozpaky kuchaře Svatopluka, Dobrodružství kriminalistiky a Vyprávěj. V roce 2006 se objevila v dánském filmu Čistá srdce. Filmový portál csfd.cz nabízí informace o třech desítkách rolí, které ztvárnila ve filmu i televizi.

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..