5 tipů pro snadnější život

Říj 18 2017

S přibývajícími léty začíná člověka trápit kde co. Bolavá záda, artróza, nejistá chůze nebo třeba zadýchávání. Jistě, patří to ke stáří, ale proč si podzim života nezpříjemnit? V dnešní době existuje spoustu pomůcek a speciálních produktů určených pro seniory ke zkvalitnění života. Vybrali jsme z nich pro vás pět, které nám přijdou opravdu užitečné.

  1. Chodítka usnadní chůzi doma i venku

Díky omezené schopnosti chůze nebo nejistému kroku, se pro mnohé seniory může i malá vzdálenost stát Mobilus-fialova (1)nepřekonatelnou překážkou. Často se pak stává, že se senior z obav před pádem rozhodne vůbec nevycházet z domova.

Existuje množství nejrůznějších typů chodítek, které dodají dostatečnou oporu při chůzi. Mohou být také vybaveny kolečky pro snadnější pohyb na větší vzdálenosti, praktickým nákupním košíkem a sedátkem, na kterém je možné si odpočinout.

Tyto kompenzační pomůcky může předepsat lékař na poukaz, který je třeba nechat schválit revizním lékařem. Chodítka jsou plně nebo částečně hrazena zdravotními pojišťovnami.

  1. Polohovací postel pro kvalitní spánek

Dobře se vyspat a odpočinout si je základ. Z nekvalitní postele vstává člověk ráno často ještě rozbolavělejší, než když si do ní večer lehal.

Kvalitní polohovací postel je důležitá zejména pro ty, kteří trpí bolestmi zad, kyčelních kloubů nebo se jim z lůžka špatně vstává. Nepodceňujte ani výběr správné matrace, která umožní správné rozložení hmotnosti.

V případě nemoci je taková postel ulehčením i pro pečující okolí.

  1. Pomůcky na cvičení a rehabilitaci

I když už člověk není tak ohebný a nemá takovou vytrvalost jako zamlada má cvičení velký přínos i ve vyšším věku. Meyra-balancni-disk_bigPodle studií se aktivní senioři dožívají vyššího věku, jsou v lepší fyzické a psychické kondici a déle si udržují soběstačnost.

Pokud ve vašem okolí nenajdete skupinová cvičení pro seniory pod vedením instruktora, můžete si pořídit vhodné pomůcky domů a ve volných chvílích si v klidu zacvičit.

Vhodnými cvičebními nebo rehabilitačními pomůckami jsou míče na cvičení – větší gymnastický míč nebo menší – overball, dále pak balanční disky hladké nebo s masážními hroty a míčky pro posilování rukou, prstů a předloktí.

  1. Koupelnové pomůcky

Koupelna je nejčastějším zdrojem vzniku úrazů pro všechny věkové kategorie. Pro seniory ale platí v této místnosti varování před kluzkým povrchem dvojnásob.

Samozřejmým vybavením koupelny by měla být protiskluzová podložka a pevné madlo. Dále v závislosti na tom, máte-li vanu nebo sprchový kout, je možné pořídit stoličku do sprchy, která vám zaručí pocit jistoty při sprchování nebo sedačku do vany, díky které nemusíte mít strach, že už se z vany sami nedostanete.

  1. Elektrický skútr pro volnost pohybu

Nebojte, nemyslíme ten, na kterém se prohání mládež po městě. Elektrické skútry se třemi nebo čtyřmi koly jsou velice stabilní, snadno se ovládají a jsou určeny pro seniory, kteří mají potíže s chůzí na větší vzdálenost. S elektrickým skútrem můžete pohodlně dojet na nákup, na návštěvu, na úřad nebo jen tak na výlet.

Myslete také někdy na sebe a dopřejte si pomůcky, které vám zjednoduší a zpříjemní život. Většina ze zmíněných pomůcek je hrazena zdravotními pojišťovnami – informujte se u svého lékaře.

 

 

 

 

 

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..