Cestování s osobami vyžadujícími celodenní péči

Čvn 01 2019

O tom, že je možné trávit dovolenou u moře nebo i jinde v horách s osobami, které jsou nesamostatné a vyžadují i celodenní péči, vypráví André Scholz. Školený pečovatel,  především o seniory. Žije a pracuje v Berlíně, kde poskytuje radu a pomoc a pracuje zároveň jako ošetřovatelský konzultant v berlínském ošetřovatelském centru. Založil sdružení Reisemalwurf. Nedávno byl zveřejněn rozhovor, v kterém přináší André své zkušenosti s nabídkami dovolených a zájezdů pro osoby, které vyžadují sociální a zdravotní péči společně s osobami, které o ně pečují. O obsah tohoto rozhovoru bychom se s vámi rádi podělili, a proto jsme z něj vybrali ty nejzajímavější části.

Cestování nebo dovolená s osobami vyžadující celodenní péči. Je to vůbec možné?

Ano je to možné. S dobrou přípravou je možné všechno. Existují nabídky různých cestovatelských kanceláří a agentur, které jsou specializovány na cílovou skupinu – osoba vyžadující péči a její pečovatel. V mnoha hotelech a penzionech jsou ubyvováni lidé vyžadující tuto péči a jejich příbuzní. Společně tak tráví dovolenou.

Reklama
Vaše sdružení Reisemalwurf radí lidem, kteří pečují o osoby v domácí péči. Proč se zabýváte právě touto činností?

Pracuji několik let jako poradce-pečovatel v Berlíně. Napadlo mě, že lidé, kterým radím, se nikdy nezajímali o téma dovolená. Přitom odpočinek je právě v péči velmi důležitý. Mnoho pečujících pečuje o své blízké už dlouhá léta a nejsou schopni během všedního dne dočerpat tolik potřebnou sílu. Proto jsem založil toto sdružení.

Jak u vás poradenství probíhá?

Poradenství je zdarma. Lidé mi zavolají nebo napíší email. Většinou chci potom od nich vědět následující věci. Kam by se rádi podívali? Jaký je stupeň samostatnosti osoby v péči? Jak je mobilní, změnilo se v poslední době její chování, případně její celkový stav? Které pomůcky potřebuje? Ptáme se také, zda zájemci chtějí péči během dovolené dál vykonávat nebo požadují, aby o jejích příbuzné bylo několik dní nebo hodin přímo na místě dovolené postaráno? Sám provedu průzkum, co se aktuálně nabízí, a doporučím jim hotel nebo organizaci, která odpovídá jejich přáním a požadavkům. Ovšem cestu si klienti zarezervují přímo přes zprostředkovatele, nedostávám žádnou provizi.

Kam chce většina lidí?

Přání v Německu jsou často podobná. Severní moře, Baltské moře, Meklenburská jezerní plošina. Většinou lidé chtějí k vodě nebo jednoduše pryč. Většinou to nejsou žádná přehnaná očekávání nebo požadavky. V tom u nich vládne poměrně velká skromnost.

Nemusí to být tedy třeba Maledivy?

Existují dokonce nabídky pro mezinárodní cíle cesty, s kterými může dokonce člověk navštívit pouštní safari v Maroku v invalidním vozíku nebo horské gorily v Borneu. Ale mé cílové skupiny zůstávají z 99 procent v Německu. Mnozí chtějí cestovat maximálně na místo 2 až 3 hodiny. Právě pokud někdo vyžaduje vysoký stupeň péče, nevybírá podle hvězdiček, nýbrž se těší, že jednoduše vycestuje pryč z domova.

Co lidi tak vzrušuje na Baltském moři?

Jsou to voda, dálavy? Myslím, že Balt je pro mnohé vzorem pro odpočinek. Snad je to topografie, území tam je rovné. V centru Durynska nebo někde jinde v horách opustím hotel a přede mnou se táhne strmá cesta. V invalidním vozíku je to opravdová výzva.

Na co si musí člověk při hledání takových nabídek dát pozor?

Aby se opravdu jednalo o specializované nabídky a portály pro bezbariérové destinace. Existuje totiž hodně specializovaných hotelů s pečovatelských personálem a opatrovnickými skupinami. Kontaktními místy pro hledání vhodné destinace mohou být také domovy s pečovatelskou službou nebo domovy pro seniory. Vždy je dobré, když hotel informuje komplexně o nabídce na svém webu a poskytování péče není pouze součástí provozních podmínek, které jsou na webu někde schované. K dispozici musí být bezbariérový pokoj.

Jaké máte tipy pro pečovatele, kteří se rozhodnou hledat sami?

Promýšlejte svoji cestu v krocích. Cesta, ubytování, zdravotní pomůcky, nabídka opatrování a volnočasových aktivit. Nejprve cesta tam: Co potřebuji na cestu? Kde mohu zakoupit nebo vyměnit inkontinenční pomůcky? Jsou na cestě při zastávce bezbariérové toalety? Pak se jedná o pobyt: Vyzvedne mne někdo na nádraží? Promýšlím také jednotlivé eventuality, třeba kde je nejbližší nemocnice od místa dovolené? Ptejte se na to sami sebe klidně dvakrát. A také hlavně: Zabezpečte si bezpodmínečně dobré cestovní pojištění na cestu tam i zpět!

Jak člověk jako pečovatel nejlépe vypne?

Můžete podniknout výlety sami po vlastní ose, během kterých je osoba, o kterou pečujete v péči hotelové služby. Přesvědčte se, že budete spát odděleně, pokud jsou v hotelu pokoje pro dvě osoby s oddělujícími dveřmi. Můžete svěřit péči personálu v hotelu a přitom sami osobně asistovat. Například můžete být buď pasívně přítomni nebo ukazovat personálu přes rameno, jak nejlépe člověk, o kterého pečujete, má rád způsob jeho hygieny atd.

 

Zdroj: A. Umschau

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..