Dobrovolnictví přináší osamělým seniorům nové možnosti

Zář 10 2013

Program 3G – tři generace občanského sdružení HESTIA nabízí aktivním občanům 50+ vítanou možnost, jak navázat vztah s mladší generací a rodinám zase možnost, jak nalézt „adoptivního prarodiče“…  HESTIA, o.s. na podzim 2013 otvírá nové školení pro zájemce.

Jedna z několika maminek zapojených do programu 3G vypráví  své zkušenosti:

„Před necelým rokem jsem se zapojila do programu 3G s touhou najít opravdovou babičku z Prahy, která nám do té doby chyběla. Měla jsem podle mého názoru dost vysoké a neobvyklé nároky na její profil, tak jsem téměř nedoufala, že budu mít štěstí. K mému úžasu se jednou objevila se zástupkyní HESTIA u našich dveří. Vůbec jsem neměla iluze o tom, jak to bude fungovat. Dítě bylo hodně malé a na cizí lidi nebylo příliš zvyklé. Brala jsem to především jako rozptýlení při péči o dcerku.

Uplynulo pár měsíců, a „teta Blanka“ u nás zdomácněla. Vždy se na ní moc těšíme. Někdy bychom se rády viděly častěji, ale okolnosti nám to občas nedovolí. Vynahradíme si to pak intenzitou setkání a užijeme si každou chvilku společně strávenou, ať už u nás doma či někde na výletě.

Jsem moc šťastná, že Blanku máme. Přinesla nám do každodenní rutiny nový vítr. Je pohodová, chápající, vstřícná, ochotná se přizpůsobit a pomoci, jak jen může. Obdivuji, s jakým nasazením žije svůj život v Praze a jak je aktivní. Vždy mi moc pomůže, když s námi je, nejen tím, že nabídne své ruce při domácích pracích, ale také s bravurní lehkostí zvládne zabavit dcerku tak, abych mohla připravit jídlo, uklidit, pověsit prádlo či např. i zajet nakoupit. Je tak pohotová, že někdy ani nestihnu postřehnout, že za ní je kus práce. Je znát, že dětí odchovala několik, včetně vnoučat, že jí to baví a těší, a že má již nadhled, který já s prvním dítětem mít ani nemohu.

Děkuji Blance, ale děkuji především celému teamu v programu 3G za to, co děláte nejen pro nás, ale pro mnoho dalších lidí, kteří si ve své situaci sami nedokáží poradit.

Přeji Vám více takových šťastných dušiček, a hlavně Váš vlastní pocit spokojenosti z nekonečné práce s nejistým koncem. Díky, že jste nám našli naší babičku a dovedli jí až k nám. Zdraví Monika, Martin a Karolínka“

Program 3G vznikl v rámci loňského Evropského roku aktivního stárnutí a mezigenerační solidarity a kromě Prahy je realizován taktéž v Opavě, Ústí nad Labem, Kroměříži a Českých Budějovicích. „Není těžké se do programu přihlásit, na www.hest.cz najdete podrobnosti. Zatím zájem rodin převažuje nad zájmem dobrovolníků 50+. Věřím, že se síly brzy vyrovnají a budeme moci vyhovět mnoha dalším dobrovolníkům a rodinám“ uvádí koordinátorka programu 3G.

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..