Domácí péče o člověka odkázaného na lůžko – mytí vlasů

Čvn 19 2020

Při péči o osobu odkázanou na lůžko potřebujeme vykonávat běžné každodenní hygienické úkony. Imobilita člověka, o kterého se staráme, však přináší některá omezení, s kterými je nutné si poradit. Dnes si řekneme, jak postupovat při mytí vlasů.

První možnost, kdy lůžko s osobou stojí na místě a nehýbe se s ním

Umístěte všechny předměty, které potřebujete pro mytí vlasů na jedno místo tak, abyste je měli na dosah ruky a mohli po nich vždy pohodlně sáhnout. Budete potřebovat šampón, ručník, vodotěsné nepropustné podložky, fén, hřeben nebo nádobky na přilévání nebo odlévání vody.

Položte pod horní polovinu těla ležící osoby měkký polštář tak, aby jeho hlava neležela na lůžku, byla volná a vymyti vlasu-crop jste si pod ni mohli položit vaničku s vodou. Podložte pod vaničku nebo lavor vodotěsnou podložku nebo povlak, který chrání prostěradlo na lůžku před namočením.

Podložte jednu ruku pod hlavu pacienta a druhou rukou začněte umývat vlasy. Oplachujte vlasy vodou z druhé vaničky, nakonec naneste na vlasy šampón. Umyjte vlasy šampónem. Ten pak dobře opláchněte a vysušte vlasy jemně a pečlivě ručníkem. Pokud se stále cítí ležící osoba pohodlně, může začít česat a fénovat.

Vanička na mytí hlavy – eshop.penzista.net

Druhá možnost, při které hýbeme koncem lůžka

Umístěte všechny předměty, které potřebujete pro mytí vlasů na stoličku vedle lůžka pacienta. Pak umístěte za konec lůžka židli s velkou nádobkou, která slouží jako umývadlo.

Pomozte ležící osobě vysunout se na hlavovém konci lůžka tak, aby seděl na lůžku dostatečně vysoko, že jeho/její hlava volně vysunuta vně lůžka nad improvizovaným umývadlem.

Podpírejte svoji jednou rukou hlavu pacienta a svou druhou rukou umývejte jeho vlasy. Tak, jak jsme to již popsali v první možnosti.

…a další tipy

Položte pacientovi na čelo suchou žínku. Funguje dobře jako ochrana před šampónem, který může dráždit oči, a také jako ochrana před vodou, která může do očí nepříjemně stékat. Než začnete vlasy umývat, kápněte pár kapek vody ležící osobě na ruku, abyste zkontrolovali teplotu vody, zda je pro něj přijatelná, ne příliš horká nebo moc studená. Snažte se ležící osobě zabezpečit příjemný zážitek.

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..