Domácí péče – přesedání z vozíku na křeslo

Bře 14 2019

Dnes si povíme, jak byste měli postupovat, pokud přemisťujete osobu sedící na invalidním vozíku, která potřebuje pomoc, na jiné místo k sezení. Nejčastěji na křeslo, židli nebo sedací soupravu. Tento postup je praktický a šetrný, jak pro vás, tak i pro osobu, kterou přemisťujete.

Umístěte invalidní vozík do téměř pravého úhlu vedle křesla nebo jiného místa, kam osobu chcete přemístit apremisteni vozik usadit. Postavte se potom před vaši osobu, sami široce rozkročte nohy a lehce se pokrčte v kolenou. Váš trup přitom zůstává vzpřímený. Jednu svoji nohu vsuňte mezi obě boty sedící osoby, respektive vašeho klienta.

Uchopte teď vašeho klienta po stranách jeho těla v podpaží a poproste ho, aby své ruce obejmul kolem vašich ramen.

Na domluvený povel táhněte klienta pomalu nahoru a směrem k sobě. On přitom přenáší svoji váhu na vaše kolena a napřímí se s vaší pomocí tak hodně, jak to půjde.

Pootočte se jen malým krůčkem s nemocným kolem ramen směrem ke křeslu. Vaše kolena jsou dále lehce pokrčena, podepíráte lehce kolena nemocného svými koleny. Váš trup přitom zůstává vzpřímený, pánev se neprohýbá.

V případě, že nemocný nemůže chodit, vyviňte svoji nohou lehký tlak na jeho botu a snažte se postupně tlačit jeho nohy jemně ve správném směru. Až jste nad křeslem, potom ho usaďte opatrně do křesla.

Reklama
…a další tip navíc

Čím je židle, křeslo, stolička, nebo jiné místo, kam vašeho klienta usazujete, hlubší, tím musíte vyvinout více síly, abyste nemocného mohli přemístit. Proto je nanejvýš vhodné umístit na místo, kam nemocného přemísťujeme podsedák z invalidního vozíku nebo polštářek.

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.