Jak se lépe připravit na důchod

Led 03 2013

Už od dob Adama a Evy bylo jasné, že muži a ženy přemýšlí jinak. A stejné je to i s odchodem do penze: muži se potýkají s novou změnou života jinak než ženy. Dle německého periodika pro seniory si myslí 66 procent důchodkyň, že ženy jsou na důchod připraveni lépe než muži. Ženy už během svého zaměstnání pěstují různá přátelství, koníčky a věnují se dalším aktivitám, čímž se hodně odlišují od svých mužských protějšků. Navíc se ženy před důchodem těší na to, až tyto své aktivity v důchodu ještě zintenzívní. To jsou výsledky zpracované při šetření prováděné pro společnost AXA zvaného důchodový barometr. Jedná se o jednu z reprezentativních studií, která zkoumá očekávání a přání, která mají pracující lidé krátce před odchodem do důchodů a týkají se nastávajících změn.

Podle studie na tom nejsou muži nejlépe ani v dalších parametrech pokud jsou již v penzi. Muži trpí častěji než ženy nudou, osamělostí a zdravotními problémy. Takový pocit má až polovina všech pánů důchodců. Jaká je tu příčina? Ve srovnání se svými manželkami, mají muži během pracovního života méně zodpovědnosti v domácnosti nebo při výchově dětí. Také o vztahy s rodinou nebo s přáteli se méně starají než ženy. Muži se většinou vidí silnější skrz svoji práci, a když ta je pryč, postrádají náhle důležitou součást svého vlastního života. Přesto existuje útěcha. Z finančního pohledu se muži  cítí pro důchod daleko lépe vybaveni než jejich ženské protějšky. Přesto nechtějí důchod spojovat pouze jen s pohledem na finanční zabezpečení, nýbrž chtějí rovněž prožít život v penzi na plno a být na ni dobře připraveni.

 

Čtyři pomocníci pro šťastnější důchod:

 

Nezáleží na tom, zdali jste muž nebo žena, zda při penzi ještě pracujete nebo ne. Měli byste si položit otázku, co dobrého mi může toto nové životní období přinést. S pár jednoduchými tipy můžete docílit toho, aby váš život v penzi mohl být krásnější, volnější a život naplňující.

 

1. Využívejte síť kontaktů

Vyhledejte kontakt na stejně smýšlející osoby jako vy. Upevňujte a posilujte dobré známosti a přátelství a začněte s tím ještě před odchodem do důchodu. Nalézejte kromě toho ve vašem regionu další možnosti, jak rozšířit komunitu stejně smýšlejících. Přemýšlejte, jak vám v tom mohou pomoci známí ze stejných zájmových skupin nebo známosti získané surfováním na internetu.

 

2. Hovořte často se svým partnerem!

 

Když jdou oba manželé do důchodu zároveň, nemusí být vždy všechno podnikáno společně. Člověk rád vykonává některé činnosti sám. Pokud bývá s někým až příliš často  pohromadě, může to být klíčem ke krizi. Hovořte o konfliktech ve vztahu s vaším partnerem hned. Buďte připraveni udělat kompromis. Penze je výjimečná událost pro oba partnery. Promyslete si, které soukromé aktivity byste rádi podnikli společně, a které ne.

 

3. Zapište si to důležité

 

Napište si pro sebe, co sami od vašeho důchodu očekáváte, co si v něm přejete dělat a co je pro vás z tohoto pohledu  krajně důležité. Dokud jste byli zatíženi převážně prací, neměli jste čas o tom uvažovat a tak se může stát, že máte strach, jak vlastně volný čas využijete.

 

4. Postarejte se o své finanace

 

Když jste na důchod dostatečně finančně zásobeni, můžete se těšit z dostatku financí k dispozici. Měli byste se také postarat o to, zdali jsou vaše finance na důchod dobře zabezpečeny.

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..