Jak získat finanční příspěvek na pořízení zvláštní pomůcky

Kvě 01 2013

Zvlášní pomůckou se obecně myslí pomůcka pro zdravotně postižené. Finanční příspěvek na kompenzační pomůcky poskytují úřady práce. Ty postupují mimo jiné v souladu se dvěma právními předpisy. Je to zákon č. 329/2011 Sb. a vyhláška č. 388/2011 Sb.

Vyhláška č. 388/2011 Sb. ve svém §1 s odkazem na přílohu říká, že se vydává seznam druhů a typů zvláštních pomůcek určených osobám s těžkou vadou nosného nebo pohybového ústrojí, těžce sluchově postiženým osobám, těžce zrakově postiženým osobám a osobám s těžkou nebo hlubokou mentální retardací, na jejichž pořízení se poskytuje příspěvek na zvláštní pomůcku, je uveden v příloze č. 1 k této vyhlášce.


V tomto seznamu jsou ve vyhlášce uvedeny mimo jiné:


– signalizace bytového zvonku
– signalizace domovního zvonku včetně instalace
– speciální programové vybavení
– zařízení pro poslech audiovizuálního zařízení
– signalizace telefonního zvonění
– telefonní zesilovač


Zákonem č. 329/2011 Sb. se úřady práce řídí při posuzování o přiznání příspěvku na zvláštní pomůcku. V tomto zákoně jsou důležité následující věty:
Osobám se zdravotním postižením se poskytuje příspěvek na zvláštní pomůcku. Tato věta znamená, že pokud splníte zákonné podmínky, máte na ni nárok.
Pokud je cena zvláštní pomůcky do výše 24.000,- Kč, příspěvek vám bude poskytnut v případě, že je váš příjem a příjem osob s vámi společně posuzovaných nižší než osminásobek životního minima jednotlivce nebo životního minima společně posuzovaných osob. Životní a existenční minimum určuje zákon č. 110/2006 Sb. – k 1.1.2013 je pro jednotlivce 3410 Kč.


Příspěvek vám bude poskytnut v takové výši, že vaše spoluúčast bude činit 10% z ceny pomůcky, nejméně však 1.000,- Kč.
Pokud je cena zvláštní pomůcky vyšší než 24.000,- Kč, příspěvek vám bude poskytnut se spoluúčastí 10%, s maximální výší příspěvku 350.000,- Kč.


Posouzení nároku na finanční příspěvek probíhá řízením podle tzv. správního řádu. Výsledkem řízení bude rozhodnutí o přiznání nebo nepřiznání příspěvku. Toto rozhodnutí vám musí být prokazatelně doručeno. V rozhodnutí bude výrok o tom, zda vám byl příspěvek přiznán nebo ne. Dále bude v rozhodnutí odstavec se zdůvodněním, proč úřad takto rozhodl, a jako poslední tam bude odstavec s poučením o odvolání. To znamená, že se máte právo odvolat, pokud jste přesvědčeni, že jste byli zkráceni na svých právech.

Nákup TELCO zařízení s finančnm příspěvkem. Jak postupovat:

1. Zajít k odbornému lékaři na vyšetření. Pokud jste již vyšetření absolvovali a nemáte ho starší než 9 měsíců, můžete ho použít.


2. Vybrat a objednat si v našem e-shopu výrobek podle vašich požadavků a potřeb. Nechat si od nás vystavit zálohovou fakturu.


3. Vyplňte žádost o finanční příspěvek na zvláštní pomůcku, pomocí tohoto online formuláře. N
ebo si pro žádost ,můžete zajít na nejbližší pobočku úřadu práce. V případě, že je cena zboží uvedená na zálohové faktuře do 24.000,- Kč, zajistit si doklad z úřadu práce, že je váš příjem a příjem osob s vámi společně posuzovaných nižší než osminásobek životního minima jednotlivce nebo životního minima společně posuzovaných osob. Zálohovou fakturu a doklad o výši přijmu připojit k žádosti o příspěvek a ten podat na příslušném úřadu práce. Upozornění: Rozhodnutí o žádosti obdržíte poštou do vlastních rukou – buďte k zastižení na adrese udané v dokladech.


4. Pokud vám příspěvek nebude přiznán, ze zákona máte právo se odvolat. V každém případě však před tímto krokem doporučujeme odbornou konzultaci.

 

Další informace o příspěvku na zvláštní pomůcku získáte ZDE.

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..