Odbory řeší platy v nemocnicích s kraji, problém je hlavně u LDN

Úno 22 2015

29.1.2015. Zdravotnické odbory aktuálně řeší platy v nemocnicích s kraji, některé asi zaměstnancům nepřidají. Velký problém hlásí zejména LDN a celá následná péče, kde úhradová vyhláška nedává podle zaměstnavatelů dostatek prostředků, řekla dnes novinářům předsedkyně Dagmar Žitníková. Podle ministerstva vyhláška peníze na růst platů zaručuje. Přehled o situaci v jednotlivých nemocnicích odbory nezveřejnily, mění se prý každým dnem. Jasno podle Žitníkové bude koncem února, až lidé výplaty skutečně dostanou.


“My teď čekáme na výplatní pásky našich členů a zaměstnanců, ze kterých bude jasné, zda mají platy a mzdy zvýšené o pět procent. Kde k tomu nedojde, budeme chtít situaci prošetřit a budeme chtít, aby pracovní skupina ministerstva zdravotnictví, odborů a zaměstnavatelů zjistila, proč platy nejsou zvýšeny,” řekla.


Na ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD) se otevřeným dopisem obrátili například odboráři z kroměřížské nemocnice, žádají úpravu úhradové vyhlášky. “Z vyhlášky zmizel bod D, který měl být vložen do přílohy garantující minimální navýšení úhrad,” vysvětlili podstatu problému. Takové jednání považují odboráři za “nekorektní”, ohrožuje podle nich naplnění rozhodnutí vlády o zvýšení platů v nemocnicích.


Odboráři ze skupiny Agel připomínají ministrovi v otevřeném dopise, že hlavně menší nemocnice a zařízení následné péče nebudou mít na navýšení platů a mezd prostředky. Žádají ministra o vysvětlení a varují, že kvůli nedostatečným úhradám od pojišťoven může klesnout kvalita a dostupnost péče. “Nebo budeme zavírat nemocnice a tvořit nezaměstnané?”, ptají se.


Žitníková potvrdila, že pokud analýzy prokážou, že úhradová vyhláška neumožňuje nemocnicím zvýšení platů, budou odbory požadovat sjednání nápravy. “Budeme chtít, aby byla provedena úprava buď úhradové vyhlášky, nebo byly zařízením, která na to nemají, poskytnuty mimořádné dotace,” řekla. Problém podle ní není v objemu peněz, ten v současnosti v systému je, ale v nastavených pravidlech. “A pokud je někdo nastavil špatně, tak ať je opraví,” řekla. Reakci ministerstva zjišťujeme.


Podle vládního slibu mají od ledna dostat o pět procent navýšené platy zaměstnanci všech státních, krajských, městských či soukromých nemocnic a zařízení následné péče. Stoupnout mají i v sociálních službách.


Podle Němečka zvýšily od ledna platy všechny státní nemocnice s tarifními tabulkami. Z menších nemocnic podle ankety Asociace českých a moravských nemocnic (AČMN) zvýšilo od ledna platy jen 28 příspěvkových organizací, jež jsou členy AČMN a řídí se tabulkami. Z nemocnic bez tarifních tabulek nehodlá mzdy vůbec zvyšovat osm, od ledna je zvýší třetina a v průběhu roku zhruba 43 procent.


Krizový štáb nemocnic, odborů a pacientů informoval premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD), že vyhláška dává nemocnicím méně, než potřebují. Podle Němečka některé akciové společnosti, kde státní tabulky nemají a ministerstvo jim navýšení nemůže nařídit, zřejmě chtějí zvýšené příjmy využít spíše na pokrytí starších dluhů. Ministerstvo i odbory trvají na tom, že zvýšené platby od pojišťoven musejí managementy rozdělit do platů.

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..