Operační programy by se mohly zaměřit na zařízení pro seniory

Říj 18 2014

ČTK – Operační programy by se v nejbližších letech mohly zaměřit na podporu pobytových zařízení pro seniory. Síť těchto institucí celoplošně v republice není dostatečná. Senioři v České republice se přitom stále dožívají vyššího věku. Novináře o tom dnes informovali zástupci Regionálního operačního programu (ROP) Jihozápad po své výroční konferenci v Českých Budějovicích.


“V poslední době jsme se hodně zaměřili na investice do nemocnic a zařízení pro seniory na to navazují. Staří lidé by měli žít v důstojných a odpovídajících podmínkách,” uvedl předseda Regionální rady Jihozápad Ivo Grüner.


ROP Jihozápad zajistil žadatelům v letech 2007 až 2013 dotace 18 miliard korun. Doposud z nich bylo vyplaceno téměř 13 miliard. Původně měl však program za šestileté období Jihočeskému a Plzeňskému kraji přinést 21 miliard. “Důvodem tohoto snížení jsou například úspory na veřejných zakázkách, případně korekce některých projektů. Z oněch 18 miliard dostane Plzeňský kraj podle dosavadního vývoje zhruba 43 procent a zbytek Jihočeši, kteří mají více větších měst a obcí a měli více připravených projektů,” řekl Grüner.


Následovníkem ROP se stane v období 2014 až 2020 Integrovaný regionální operační program (IROP). Ten by měl mezi žadatele rozdělit 4,63 miliardy eur (přibližně 127 miliard korun). IROP budou moci využívat všechny regiony kromě Prahy, dotace budou směřovat do oblasti infrastruktury, zkvalitnění veřejných služeb a podmínek života, správy území a zefektivnění činnosti veřejných institucí a komunitně vedeného místního rozvoje. První výzva k podávání žádostí o dotace se předpokládá v první polovině příštího roku.

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..