Pečovatelská služba

Srp 10 2013

Dle zákona o sociálních službách č. 108/2006 Sb. je pečovatelská služba definována terénní nebo ambulantní služba poskytovaná osobám, které mají sníženou soběstačnost z důvodu věku, chronického onemocnění nebo zdravotního postižení, a rodinám s dětmi, jejichž situace vyžaduje pomoc jiné fyzické osoby. Pečovatelská služba je poskytována buď v přirozeném domácím prostředí nebo v zařízeních sociálních služeb.  Služba poskytuje ve vymezeném čase a za úplatu.  Bezúplatně se poskytuje pečovatelská služba rodinám, ve kterých se narodily současně tři nebo více dětí, účastníkům odboje a pozůstalým manželům nebo manželkám po účastnících odboje starším 70 let. Pečovatelská služba obsahuje pomoc při zvládání běžných úkonů péče o vlastní osobu, pomoc při osobní hygieně nebo poskytnutí podmínek pro osobní hygienu, poskytnutí stravy nebo pomoc při zajištění stravy, pomoc při zajištění chodu domácnosti, zprostředkování kontaktu se společenským prostředím.

 

Jak žádat o pečovatelskou službu?

O pečovatelskou službu se žádá na příslušném sociálním odboru na úřadu obce, města nebo kraje.  Obce a kraje zřizují organizace, které poskytují sociální služby, mezi nimi i pečovatelskou službu. K poskytovatelům sociálních služeb patří také nestátní neziskové organizace a fyzické osoby. Informace o sociálních službách je možné získat právě u jejich zřizovatelů.

Na odborech sociálních věcí se také žádá o poskytnutí sociálních služeb. Rozhodnutí o poskytnutí je stanoveno ve správním řízení. Pokud je poskytovatelem přímo nestátní nezisková organizace, uzavírá uživatel smlouvu o poskytování přímo s touto organizací.

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Portál penzista.net nepřebírá zodpovědnost za obsah textu převzatý od třetích stran v rámci komerční, nabídkové nebo jakékoliv jiné prezentace. Veškeré písemné i obrazové dokumenty na portálu penzista.net jsou výhradně vyhotoveny a publikovány pro účely a informovanost čtenářů. Autorské texty i obrázky jsou chráněny autorským právem. Texty lze podstoupit k použití pro jiné účely jen se schválením provozovatele stránek a autora. Pokud někdo používá texty bez vědomí provozovatele stránek a autora pro své vlastní účely, pak se dopouští protiprávního jednání. Penzista.net využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno. Redakci pište na e-mail: info@penzista.net. Pokud chcete informace o inzerci na portálu penzista.net, pište na e-mail info@penzista.net. Ceník inzerce

Vyberte měnu
CZK Česká koruna
EUR Euro