Pečovatelské centrum Město Touškov dostalo nejvyšší cenu v ČR

Říj 21 2014

ČTK – Národní cenu kvality, nejvyšší ocenění sociálních služeb v ČR, získalo letos Centrum pečovatelských a ošetřovatelských služeb Město Touškov z Plzeňska (CPOS). V úterý převezmou jeho zástupci cenu v Senátu, řekla dnes ČTK ředitelka centra Lenka Šeflová. Jedna z pečovatelek navíc dostala cenu sympatie.


“V sociálních službách je to to nejvíc, co lze získat. Je to pod záštitou Senátu, ministerstva práce a sociálních věcí a národní rady. Jsme z toho doteď úplně v šoku,” uvedla Šeflová. Cenu za péči o seniory uděluje komise odborníků, někdy dá jen čestné uznání.


Centrum se 70 zaměstnanci funguje od roku 2007 a má 900 klientů. “Máme smlouvu s 33 obcemi ze severu a jihu Plzeňska. Každé ze sedmi středisek má vedoucí, sociálního pracovníka a svůj tým,” řekla.


Organizace vznikla v roce 2005 v Plzni a dva roky spadala pod Plzeňský kraj, který ji převedl na Město Touškov.


Šeflová vede centrum od ledna 2011, kdy byla odvolána bývalá ředitelka. “Organizace, která za minulého vedení ani neprošla inspekcí kvality, byla v zásadním nepořádku. Začínali jsme úplně od nuly,” uvedla Šeflová. Podle ní komise ocenila to, za jak krátkou dobu se novému vedení podařilo organizaci stabilizovat a vrátit jí požadovanou kvalitu. Podle kraje jde nyní o nejsilnější a nejkvalitnější organizaci svého druhu.


Sociální služby se podle ředitelky mění a pečovatelky dnes “nejsou holky pro všechno”. Obcím, které za služby centra platí, to musí vedení vysvětlovat. “Protože se nám tu organizaci za dva roky podařilo rychle vytáhnout, tak příjmy od státu a kraje jsou opravdu hodně vysoké,” uvedla.


Pracovníci centra zajíždějí i do nejmenších obcí, které třeba pro charitu nebo diakonii “nejsou lukrativní”. CPOS nabízí veškeré terénní pečovatelské služby. “Od úklidu až po péči o osobu, vyjednávání s institucemi, dopravu. Dokážeme být hodně flexibilní. Když nám zavolají z nemocnice, tak umíme týž nebo následující den péči nastavit. Nemocnice někdy drží lidi, protože neví, co s nimi,” řekla Šeflová.


CPOS počítá s tím, že jeho služeb budou využívat další obce. Podle zákona si už nebudou moci samy zajišťovat pečovatelskou službu, pokud nemají požadovanou kvalitu a sociálního pracovníka, což se jim nevyplácí. Za nesplnění registračních podmínek hrozí obcím sankce.

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..