Pečující osoby by se o své blízké mohly starat i v nemocnici

Říj 01 2014

ČTK – Zástupci postižených jednají o právní úpravě, která by umožnila pečujícím osobám, aby se o své blízké staraly i při jejich hospitalizaci. Zvýšila by se tak kvalita péče v nemocnici a v případě dlouhodobé hospitalizace zdravotně postiženého nebo nemocného by nepřestal být vyplácen příspěvek na péči. Na dnešní tiskové konferenci to řekl předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása, který kvůli tomu už absolvoval první jednání na ministerstvu zdravotnictví.


Pečující osoby by v nemocnici poskytovaly svému blízkému osobní asistenci. “Fungovalo by to podobně jako při hospitalizaci dětí do šesti let, které mají nárok na doprovod zpravidla z řad rodičů,” řekl Krása. Sešel se kvůli tomu s ministerským náměstkem pro zdravotní péči Josefem Vymazalem. “Vstupní jednání bylo docela vstřícné,” poznamenal.


Díky přítomnosti pečující osoby by o handicapovaného nebo nemocného bylo postaráno lépe, než je v silách nemocničního personálu. Na pobyt zdravotně postižených navíc často nemocnice nejsou připraveny, poznamenal Krása.


Při třicetidenní a delší hospitalizaci je nyní pozastaven příspěvek na péči, jehož příjemcem je člověk odkázaný na pomoc druhých, ale často bývá u závažných zdravotních stavů de facto hlavním příjmem pečující osoby. V případě osobní asistence by tento příspěvek byl vyplácen nepřetržitě, což by podle Krásy částečně zbavilo pečovatele obav z existenčních problémů způsobených pozastavením příspěvku.


Krása zdůraznil, že by se stát měl více starat o podporu neformální péče o handicapované nebo další lidi, kteří se už o sebe nemohou sami postarat. “Je to ekonomicky výhodné pro stát a také v souladu s přáním lidí,” uvedl a připomněl průzkumy, podle nichž si většina Čechů přeje strávit poslední okamžiky života v domácím prostředí.


Nelíbí se mu, že od roku 2006 nebyl valorizován příspěvek na péči, který se podle stupně závislosti pohybuje od 3000 do 12.000 korun u dětí a od 800 do 12.000 korun u dospělých. “Vůbec to neodpovídá ani cenám stanoveným pro poskytovatele sociálních služeb. Pokud by se to podle nich přepočítalo, znamenalo by to péči jen dvacet až čtyřicet hodin měsíčně.”


Ve třech čtvrtinách případů péči podle něj poskytují ženy. Nejčastěji je jim mezi 51 a 60 lety a starají se o svého rodiče. Většina z nich musí opustit zaměstnání, a když se pak chtějí vrátit na pracovní trh, je pro ně velmi obtížné najít zaměstnání. Podobně jsou na tom i zpravidla matky, které dlouhodobě pečují o své handicapované děti, poznamenala místopředsedkyně Senátu Miluše Horská. S Krásou se shodla na tom, že této skupině by měla být poskytována větší podpora ze strany státu.

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..