Plníme přání seniorům…až do konce června

Čvn 01 2013

Jeden měsíc nyní zbývá do ukončení veřejné sbírky projektu „Plníme přání seniorům“. Projekt má za cíl pomoci seniorům splnit si své sny, jež nemohou realizovat vlastními silami nebo na ně nemají dostatek prostředků. Partneři projektu Diakonie ČCE, Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR a Sodexo vybrali na začátku ke splnění 20 individuálních přání seniorů a 20 přání seniorských zařízení v celkové hodnotě až 1 500 000 Kč. V probíhající sbírce, kam může veřejnost přispívat na portálu Plnime-prani-seniorum.cz, se partnerská společnost Sodexo zavázala, že každý příspěvek do této sbírky vložený zdvojnásobí.

Celkem 327 seniorů a zařízení pro seniory se do projektu přihlásilo počátkem roku. Porota složená ze zástupců všech partnerů z nich vybrala 40 přání ke splnění… Kritéria pro výběr přání byla následující: podpora aktivního života seniorů, zlepšení kvality života seniorů, proveditelnost, etický rozměr, realizace přání a jeho potřebnost.

Veřejná sbírka

Veřejná sbírka na splnění vybraných přání je otevřena od 1. 4. do 30. 6. 2013. Na webových stránkách www.plnime-prani-seniorum.cz si může kdokoliv vybrat z pestré palety přání, komu udělá radost. Společnost Sodexo přitom zdvojnásobí každý příspěvek do veřejné sbírky, takže z darované koruny budou nakonec dvě. V ideálním případě společně splníme přání seniorům v celkové hodnotě až 1 500 000 Kč.

Senioři mají zájem o aktivní trávení volného času

„Kampaň vzbudila mezi seniory velkou vlnu zájmu,“ hodnotí počátek kampaně Lukáš Malík ze společnosti Sodexo. Dle průzkumu firmy Sodexo, který byl realizován před spuštěním projektu, třetina všech seniorů pravidelně sportuje, 44 % z nich pravidelně vyráží za kulturou a polovina všech seniorů používá každodenně internet. Překážkou pro ně bývá nejčastěji nedostatek financí, špatný zdravotní stav a to, že mají malý kontakt s okolím.

Do programu se zapojilo velké množství seniorů, kteří stále chtějí něco dokázat a něco zažít nebo si splnit svůj celoživotní sen. Šanci tak můžeme dát paní, která se celý život chtěla stát letuškou a chce spatřit Prahu z paluby letadla, milovnici Esperanta, která by se ráda vypravila na sraz Esperantistů do Norska nebo skupince seniorů, kteří si přejí vybudovat hřiště na pétanque a mnoha dalším.

„Jsme rádi, že můžeme podobnou kampaň s podporou partnera Sodexo uskutečnit. Starší lidé si zaslouží pozornost a péči druhých a náš projekt je jedním z kamínků mozaiky sociálních projektů a občanských aktivit, jež by měly rehabilitovat pozitivní vnímání seniorů ve společnosti,“ doplňuje ředitel Diakonie ČCE David Šourek.

Splněná přání

Během prvních dvou měsíců veřejné sbírky se podařilo shromáždit finance na splnění 11 přání jednotlivců a 3 přání ze seniorských zařízení. Diakonie ČCE Tel.: 242 487 811-2, Fax: 242 487 834 IČO: 45242704 Belgická 22, 120 00 Praha 2 E-mail: info@diakonie.cz, Web: www.diakonie.cz Bank. spojení: 192 335 7379 / 0800.

Mezi prvními došlo na splnění přání paní Urbanové, 90leté milovnice umění a divadla, navštívit operní představení Evy Urbanové. Paní Urbanová zhlédla operu z první řady a výkon své jmenovkyně emotivně shrnula: „ Nádhera, uctívám takové lidi, to je dar, každý to nemůže dělat“. Zážitek přinesl paní Urbanové radost a vykouzlil na její tváři úsměv.


Z dosavadního průběhu vyplývá, že jsou lidé spíše osloveni přáními jednotlivců. Přesto doufáme, že se nám podaří vybrat i na splnění přání seniorských domovů. Radost z nové kavárny, výletu na Safari nebo společnosti psů při canisterapii budou mít všichni obyvatelé domova.

Na přání, která ještě čekají na své uskutečnění, může přispět každý na webové stránce www.plnimepraniseniorum.cz.

Proč právě senioři?

Služby pro seniory tvoří podstatnou část práce Diakonie ČCE, jež se stará ročně, opakovaně zhruba o 4 000 seniorů v terénních, ambulantních i pobytových službách. Diakonie od počátků spolupracuje také s Českou alzheimerovskou společností.

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..