Praktické zkušenosti s programem telemedicíny z pohledu zdravotní sestry

Lis 23 2014

Melanie Abel pracuje jako zdravotní sestra v ambulanci praktického lékaře ve městě Hamworthy v jižní Anglii, jihozápadně od Londýna. V programu telemedicíny sleduje celkem 17 pacientů…

Dle jejich slov je zpětná vazba od pacientů, kteří využívají telemedicínská zařízení k monitorování svých důležitých biologických funkcí, vždy pozitivní. Zařízení se prý snadno používá a pacienta opětovně ujišťuje, že jeho stav je sledován a že je aktivně zapojen do kontroly a péče o vlastní zdravotní stav.

ZNC0037_edit_20001364644940_250x250

Zpětná vazba pacientů od monitorování jejich biologických funkcí je vždy pozitivní

Melanie dále cituje: „Jeden z našich pacientů měl opakovaný silný pocit úzkosti v souvislosti s častými exacerbacemi chronické obstrukční bronchopulmonální nemoci. Z toho důvodu byl jeho kontakt s námi poměrně častý.  Uvítal možnost zúčastnit se telemedicínského programu. Hned po začátku monitoringu se okamžitě ujistil, že může sledovat svůj zdravotní stav sám. V důsledku toho se jeho vlastní pocity úzkosti snížily a frekvence kontaktu s námi zdravotníky se také snížila.

Další pacient byl do programu vybrán kvůli vlastní bohaté a rozsáhlé anamnéze a kvůli poměrně častým opakovaným hospitalizacím v minulosti. Při používání domácího monitorování byl spokojen především s tím, že jeho kontakt jako pacienta s námi zdravotníky se omezil. Domácí monitoring mu zlepšil péči o sebe sama a má značně lepší povědomí o vlastním zdravotním stavu. Pokud došlo k zhoršení, návštěva lékaře byla tak spíše plánovaná ve srovnání s opakovanými urgentními příjmy k hospitalizaci v minulosti.

Reklama
Jako osoba mající již několikaletou zkušenost s používáním telemedicínských postupů, vím, že vlastní reakce mojí osoby na data přijmutá od pacientů, může trvat 10 minut, maximálně 30 minut. Délka takové akce záleží na tom, jaký krok je nutné provést a jak vážný je problém. Přinejmenším musím informovat lékaře o odchylce naměřených parametrů pacienta.

Ukazuje se, že využívání zařízení pro telemedicínu může přinášet skutečné benefity pacientovi i zdravotníkům. Hlavní přínos spočívá v redukci počtu příjmů do nemocnice a návštěv u lékaře.“

Autor: Zpracováno dle případových studií Medvivo
info@penzista.net
Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..