Právo na zdraví

Říj 21 2014

Dnes zahájila činnost Kancelář Ombudsmana pro zdraví – nezávislé centrum pro informace, poradenství a zprostředkování pomoci pacientům a pracujícím ve zdravotnictví. Iniciací k jejímu založení se stala řada konkrétních příkladů, kdy byla v důsledku nekoncepčnosti systému zdravotnictví překročena, či dokonce ignorována, práva jednotlivců nebo skupin pacientů. A to i přes platné zákony, protože lidé – ať již pacienti či na druhé straně zdravotníci, svých práv neumí využít nebo o nich ani nevědí.


„Projekt vznikl na základě zkušeností a dosavadní práce Nadačního fondu Stránský, který se s podobnými osudy za dobu svého působení často setkává. Vyhráli jsme například spor, díky němuž se pacienti s roztroušenou sklerózou dočkali léčby i její úhrady, která jim byla nemocnicí odmítnuta,“ uvedl MUDr. Martin Jan Stránský, M. D., FACP, zakladatel Kanceláře Ombudsman pro zdraví. „Zárukou objektivity ke všem podáním je politická i finanční nezávislost kanceláře. Díky svým právním poradcům a partnerství s řadou spolků a pacientských organizací je pak schopna ujmout se téměř jakéhokoli případu a podat skutečně propracované a nezávislé doporučení,“ upřesnil dále lékař.


Na Kancelář Ombudsmana pro zdraví se mohou obracet jednotlivci, firmy, spolky, nadace, lékaři a další zdravotníci, stejně jako zdravotnická zařízení. K podání mohou využít elektronické formuláře na stránkách www.ombudsmanprozdravi.cz, e-mailu s adresou: ochrance@ombudsmanprozdravi.cz a klasické pošty zaslané na adresu Kancelář Ombudsmana pro zdraví, Národní 11, 110 00 Praha 1.

Nezbytnou součástí e–mailového a listového podání je však vyplnění staženého formuláře, který pomůže pracovníkům kanceláře v orientaci. Informační, poradenské a zprostředkovatelské služby Kanceláře Ombudsman pro zdraví jsou bezplatné. K vzájemnému předávání zkušeností a k diskusi pak slouží Facebook Ombudsman pro zdraví a Twitter.

Mezi partnerskými organizacemi, které se již dlouhodobě zabývají zlepšováním životní úrovně skupin pacientů s různými diagnózami, zvyšováním životní úrovně či právy občanů České republiky, jsou například: Národní rada osob se zdravotním postižením, Český svaz žen, Život 90, Aliance žen s rakovinou prsu, Fokus Mladá Boleslav či Dobrý skutek. Kancelář Ombudsmana pro zdraví navázala rovněž spolupráci s Pro bono aliancí, zprostředkovatelem advokátních služeb pro lidi v prokazatelně finančně tíživé situaci.

Hlavním cílem Kanceláře Ombudsmana pro zdraví je posunout podmínky ve zdravotnictví na takovou úroveň, aby se jednoho dne stala nadbytečnou.


 

Kancelář Ombudsmana pro zdraví

Národní 11, 110 00 Praha 1

web: www.ombudsmanprozdraví.cz

email: ochrance@ombudsmanprozdravi.cz

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..