Rozvod ve vysokém věku a odloučení po dlouholetém manželství

Bře 16 2014

Stále častěji končí některá manželství po mnoha letech společného soužití.  Psychologové pátrají po příčinách a pátrají také po tajemství věčné lásky. Některé páry si nemají totiž po desetiletích manželství co říci. Vzájemně se milovali, vychovali děti, přestáli těžké časy, sdíleli těžké zkoušky, pamatují si i na dobré časy, oslavili spolu stříbrnou svatbu a chtěli společně strávit podzim života. A pak nastalo období odloučení, rozvod a s tím mnohdy šok pro všechny okolo. Jak je to možné?

Za období třiceti let se zdvojnásobil počet rozvodů po stříbrné svatbě

Ukončit dlouhodobá manželství nepatří k ničemu neobvyklému, protože statistiky uvádějí, že počet rozvodů po stříbrné svatbě se mezi lety 1975-2005 zdvojnásobil. A tento k pozdější separaci ve vyšším věku se udržuje, jak říká profesorka Insa Fookenová z univerzity v Siegenu. Jako jedna z mála se v současnosti zabývá tímto rozšířeným fenoménem. Ekonomická nezávislost, změna v hodnotovém žebříčku, ale také zvýšení očekávané délky života by mohly být příčinami tohoto trendu. Po 25 letech manželství může mít člověk několik desetiletí života ještě před sebou. Zde se nabízí tedy otázka: Má můj život pokračovat stejně jako doposud? Děti jsou už dávno z domu, odchod do důchodu zpomalil tempo každodenního života, hypotéka je splacena…. Otevírají se tu možnosti pro nové společné zkušenosti, přinejmenším teoreticky.

Slovní komunikace opravdu výrazně klesá, takže je obtížné řešit nějaké problémy

Ukazuje se, že některé sezdané páry už spolu nehovoří, jak pozoruje profesorka Fookenová. Sedí vedle sebe před televizí nebo u jídelního stolu, provádí již zaběhnuté rituály a komunikují povětšinou pouze gesty, pohledy nebo držením těla. Slovní komunikace opravdu výrazně klesá, takže je obtížné řešit nějaké problémy. Tak se vytváří odcizení, které obě strany implicitně přijímají. Chvíle poznání, že “tohle už víc nechci“ může příjít zcela náhle bez rozpoznatelného impulsu. V jiných případech se přání vzájemného odloučení vyjeví až po uvědomění si nějaké přitažlivé alternativy. Také smrt vlastních rodičů přináší často impuls k separaci, jak konstatuje profesorka Fookenová, čemuž může být důkazem i jedna studie. Rodiče z generace, která zažila druhou světovou válku, působily často jako morální autoria. Po jejich smrti se mění často u jejich dětí pohled na vlastní život, a tím i na jejich manželství. Strážící autorita je pryč, není tedy důvod dál setrvávat ve vlastním manželství, které může být už od začátku neuspokojivé.

Rozvod ve vyšším věku bývá šokem pro okruh známých

Jsou-li rozvedena dlouholetá manželství, nemá to vliv pouze na samotné manžele. Ovlivněni jsou i přátelé a příbuzní. Kontakty a vztahy se udržují dál v nové konstelaci a vzájemné odloučení dobrých přátel může způsobit pochybnosti o křehkosti vlastního vztahu. Lidí si často říkají: Ti si vždycky tak ve všem rozuměli a už nejsou spolu…Zvenčí lze spolehlivě zjistit, zda je manželství v pořádku nebo ne. Samotní experti na mezilidské vztahy, jako je například profesor Robert W. Levenson, šéf ústavu psychologie na University of California, Berkeley. Ten nechat natočit videa deseti manželských párů, při kterých si vzájemně povídali nebo se hádali. Pět z těchto párů mělo v době filmování velké manželské problémy a pak bylo rozvedeno. Když Levenson ukázal videa všech těchto párů pastorům, manželským poradcům a psychologům, poprosil je následně, aby identifikovali problémová manželství, byla jako problémová určena ta manželství, která se později rozvedla.

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..