Rychlý růst seniorské populace v Německu

Dub 24 2013

Brzy bude v Německu více seniorů než mladých lidí. Jak se tím změní vlastní společnost?  Jak se starší lidé vyrovnají s roky, které jim přináší společensko vědní pokrok navíc?
Pokrok v medicíně a mnohem lepší životní podmínky způsobily, že mnoho lidí se setkalo s tělesnými problémy až ve vyšším věku, než byli doposud zvyklí. Prodloužení doby stárnutí není jen otázkou výdrže. Jedná si o proces, kterému je třeba přizpůsobit vlastní životní styl.

Jaggerovi se nelíbilo zařazení mezi „zralou generaci“

Když se v jednom britském časopisu pro seniory před několika lety odvážili uveřejnit osmapadesátiletého frontmana Rolling Stones Micka Jaggera na titulní straně, a jehož portrét překryl samotný název časopisu, objevila se na druhý den tato informace téměř v každých novinách mezi Los Angeles a Vídní. Rocková hvězda se nejmenovaný časopis rozhodla žalovat, jelikož jej zařadil do „zralé generace“, což znamenalo trauma pro muže, který se pravidelně ukazuje s výrazně mladší partnerkou v médiích.**


Demografické rozdělení populace se prudce mění. Zatímco průměrná délka života i v moderní době byla u téměř poloviny žen pod 50 let. Dnes slaví v Německu každá druhá žena 85. narozeniny. Každý druhý muž se dožívá alespoň 79 let. V samotném Německu se očekává nárůst populace starší 90 let kolem roku 2050 o neuvěřitelných 410 procent. Tyto skutečnosti vyvolávají otázku: Jak se vlastně lidé vyrovnávají s enormním stářím?***

Stáří není totéž jako stárnutí

Psychologové a sociologové se setkávají ve společnosti s několika rozpory. Na jedné straně sledujeme propagaci kultu mládí, na straně druhé roste povědomí o specifikách a požadavcích pozdních let života. Životní styl seniorů je dnes ovšem vysoce individuální, a to jako nikdy předtím. Jasné je jedno. Stereotyp klidného, nenáročného a křehkého starého muže ze starých časů je pryč. I stárnoucí rockové nebo herecké hvězdy si budou muset zvyknout na to, že budou v hledáčku spíše reportérů magazínů pro zralou generaci než časopisů pro populaci středního věku.

*, ** zpracováno podle Senioren Ratgeber

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..