Šéfkou zdravotnických odborů se dnes znovu stala Žitníková

Lis 22 2014

ČTK – Šéfkou zdravotnických odborů se na příští čtyři roky znovu stala Dagmar Žitníková. Odboráři ji dnes zvolili na sjezdu v Praze. Vybírají ještě místopředsedy. ČTK to sdělila tajemnice Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Marie Klírová. Svaz hájí zájmy zdravotnického personálu či pracovníků sociálních služeb.


“Předsedkyní svazu byla jednomyslně zvolena Dagmar Žitníková, která byla jedinou kandidátkou na tuto funkci. Na přání delegátů se tak stalo veřejným hlasováním,” upřesnila Klírová.


Zdravotnické odbory mají podle svého vedení kolem 35.000 členů. Patří k nejviditelnějším odborovým svazům. V minulosti se zapojily do řady protestů. Vedení v čele s Žitníkovou vyjednávalo s bývalými i nynějšími ministry zdravotnictví, práce či financí i s premiéry o zlepšení podmínek, zvýšení výdělků či o zdravotnických zákonech.


Jednapadesátiletá Žitníková je v odborech od roku 1998. Koncem roku 2005 ji odboráři zvolili místopředsedkyní svazu, před čtyřmi lety se pak poprvé stala předsedkyní. Žitníková vystudovala střední zdravotnickou školu v Hranicích na Moravě, poté absolvovala speciální studium anestezie a intenzivní péče v Brně. Pracovala v olomoucké fakultní nemocnici, praxi má i z domova důchodů a ústavu pro mentálně postižené děti. Tři roky působila také jako sestra obvodního lékaře. V roce 1992 nastoupila do nemocnice ve Valašském Meziříčí, kde byla na anesteziologicko-resuscitačním oddělení. Od roku 2004 pracuje v Meziříčí v záchranné službě jako záchranářka.


Sjezd zdravotnických odborů začal ve čtvrtek a skončí v sobotu. Účastní se ho na 200 delegátek a delegátů. Dnes večer mají ještě volit místopředsedy.

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..