Školky pro seniory v toskánském San Vincenzu

Dub 05 2011

Italové velmi neradi dávají své rodiče do domova důchodců. Je jich málo a jsou považovány za předstupeň cesty do hrobu. Staří lidé proto mnohdy zůstávají doma u svých dětí. V toskánském městě San Vincenzo a dalších italských městech našli způsob, jak ulevit aspoň částečně rodinám, které pečují o seniory, jež jsou zcela odkázáni na pomoc okolí.

Školka pro seniory – školka třetího věku

Tou úlevou jsou školky pro seniory, které by se daly směle pojmenovat školkami třetího věku. Dají se jednoduše přirovnat právě ke klasickým školkám. Ráno příbuzní seniora odvezou do školky a odpoledne si jej mohou vyzvednout. Během této doby mohou příbuzní vykonat činnosti, které potřebují. Nakoupit, uklidit domov, zorganizovat si vlastní pracovní věci atd. Jistotou je pro ně, že se ve školce jejich senioři nenudí a je o ně dobře postaráno.

Většina seniorů ve vyšším věku trpí Alzheimerovou chorobou. Školka proto organizuje spoustu aktivit, které pomáhají zpomalit postup této choroby. Centrum nabízí několik aktivit jako jsou například lehká gymnastika, vystřihování, kreslení, jednoduché společenské hry.

Pravidelná osmihodinová péče vyjde díky podpoře na 22 eur, což je přibližně 500 korun. Školka poskytuje i případný doprovod seniora domů. Provoz školky pro seniory stojí město San Vincenzo asi 4 milióny korun v přepočtu. Za přestavbu budovy centra zaplatila dalších v přepočtu 6 miliónů korun.  V současnosti centrum využívá asi desítka seniorů.


Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..