Sociální služby dostanou ještě letos dalších 335 mil Kč

Říj 28 2014

ČTK – Poskytovatelé sociálních služeb, u nichž hrozí kvůli nedostatku peněz omezení či zrušení nabídky, si ještě letos rozdělí 335 milionů korun. Poslání dalších financí schválila dnes vláda. Část sumy by se měla využít i na zvýšení platů lidí, kteří se o postižené, seniory a další potřebné starají. Ministerstvo práce uspělo s požadavkem na dofinancování částečně, původně žádalo půl miliardy.


“Částka se přesune z rozpočtové kapitoly ministerstva práce z dávek důchodového pojištění, letos totiž nastoupilo do důchodu méně lidí, než se očekávalo,” řekla novinářům ministryně práce Michaela Marksová Tominová (ČSSD). Podle ní dodatečné finance poputují poskytovatelům 440 služeb na provoz i na mzdy a platy. Zdůraznila, že odměny jsou v tomto sektoru velice nízké.


Podle údajů resortu práce by bez dodatečných peněz hrozilo právě nejméně 400 službám pro 15.000 klientů rušení či omezení. Péči, opatrování a další nabídku poskytuje nyní přes 2600 organizací. Víc než polovina z nich jsou neziskovky. Ministerstvo registruje celkem 5271 sociálních služeb. Loni jich bylo o 307 víc.


Poskytovatelé sociálních služeb si stěžují na nízké dotace a nedostatek peněz každoročně. Už několikrát ohlásili, že pokud nedostanou další finance, budou muset nabídku pro postižené, seniory a další potřebné omezit, propouštět pracovníky či zařízení zavřít. Resort dostal přes 400 žádostí na dofinancování. Autoři podkladů pro vládu podotkli, že náklady v minulých letech rostly kvůli zvýšení DPH, zdražování energií, ale i kvůli přibývání počtu klientů. Česká společnost totiž stárne a pomoc potřebuje víc lidí.


Dotace do sociálních služeb přitom v posledních letech klesaly. Loni na ně ministerstvo práce mělo původně jen 6,05 miliardy korun. Další zhruba půl miliardy pak muselo do systému přidat, jinak by se musela omezit nabídka péče. V roce 2008 činily dotace 8,2 miliardy korun, v roce 2009 pak 7,4 miliardy, o rok později 6,8 miliardy korun a předloni 6,2 miliardy korun. Letos se podle rozpočtu počítá s částkou 7,2 miliardy korun. Zhruba stejná by měla být i v příštím roce. Vláda k ní ale přidala dalších 750 milionů korun. Tato částka by měla jít hlavně na růst mezd lidí, kteří se o potřebné starají.

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..