Telemedicína znamená nejen pomoc při chronických nemocech

Led 20 2018

Stále častěji přichází medicína přímo k lidem. Není nutné, abychom za ní docházeli my. Jak je to možné? Hovoříme zde o telemedicíně, z které mohou profitovat i senioři. S léty to přichází, že sil ubývá a náš akční rádius se zmenšuje. Cesta do pekařství se dá ještě zvládnout, ale jak se dostat dál do centra města, třeba do obrazové galerie na výstavu? Právě starší lidé budou stále více odkázáni na to, že medicína dorazí přímo k nim.

V roce 2035 bude každému třetímu Čechovi přes 60 let. Bude se zvyšovat výskyt chronických nemocí s vyšším TMC Health Monitornárokem na zaopatření a ošetřovatelskou péči. Cesta k lékaři bude pro mnohé chronicky nemocné obtížně zvládnutelná. Z toho důvodu bude stoupat role ošetřovatelek docházejících pravidelně do domova nemocného a zabezpečujících nezbytnou péči. Navíc moderní technologie a internet budou přinášet další možnosti, jak nároky doma pobývajících nemocných splnit.
Telemedicína hlídá s jistotou pacienta na dálku

Zkušenost se sledováním tělesných parametrů pacienta na dálku je pozitivní například při tříměsíčním monitorování krevního tlaku u pacientů, kteří po celou tuto dobu ani jednou nenavštívili lékařskou ordinaci. Místo toho přístroj hodnoty tlaku na dálku spolehlivě zaznamenával. Pokud došlo ke klinicky významné odchylce v naměřených hodnotách, byl lékař bezprostředně informován prostřednictvím emailu. Díky tomu mohu upravit léčbu za účelem dosažení cílových hodnot tlaku. Tento konkrétní počin byl realizován v Německu. Polovina pacientů, která byla sledována telemedicínským přístupem,  dosáhla po třech měsících požadovaných hodnot tlaku. Zatímco ve skupině pacientů docházejících na kontroly to byla asi třetina pacientů.

Telemedicíně se otevírá prostor především pro sledování pacientů se srdečním selháváním a diabetem. Nemocným dává jistotu to, že jsou pod permanentním dohledem. Nejedná se přitom o žádnou komplikovanou techniku. Vše, co pacient potřebuje vědět, zjistí od lékaře. Telemedicína se tak uplatnila i u pacientů léčených na Parkinsonovu chorobu. Ti disponují malou speciální kamerou, která je snímá. Obraz je přenášen na monitor počítače lékaře a ten sleduje vývoj choroby, typicky dle jejich pohybových projevů a je tak informován o poruchách hybnosti. Pacient se tak vyhne čekání na vyšetření v čekárně ordinace.

Telemedicína přenáší více zodpovědnosti na pacienty

Doposud nemohou být možnosti telemedicíny nabízeny paušálně. Není k tomu dostačující vybavení, finanční možnosti a také právní rámec. Úlohu v širší aplikaci telemedicíny hraje i to, že aby se lékař mohl sledování pacientů na dálku věnovat, a tedy plně využívat možností telemedicíny, musel by se oprostit od mnoha rutinních úkolů v ordinaci, což naráží zatím na problém. Pozitivní zkušeností je, že více pacientů má snahu přenášet zodpovědnost za své zdraví na sebe, a tím být i vhodnou osobou pro využití telemedicíny.

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..