V Příbrami sloučí sociální a zdravotní služby do jedné organizace

Led 27 2015

Příbramští zastupitelé v noci na dnešek schválili záměr zřídit novou zastřešují organizaci Centrum zdravotních a sociálních služeb, do níž se má letos sloučit několik příspěvkových organizací. Pod jednou hlavičkou by měly nově fungovat pečovatelská služba a domov pro seniory, městské jesle, rehabilitační stacionář, azylový dům, odborné sociální poradenství, středisko terénních služeb či protialkoholní stanice. Nová organizace bude podle vedení radnice moci snáze čerpat dotace a lépe hospodařit.


Někteří opoziční zastupitelé navrhovali tento bod z jednání vyřadit, město podle nich k záměru předložilo málo informací. Starosta Jindřich Vařeka (ANO) namítl, že se každý mohl informovat na radnici, což prý někteří zastupitelé učinili. “Tak trochu to považuji i za zdržovací taktiku. My máme nějaké své plány, věci na sebe navazují. Pokud by došlo ke zdržení, mohlo by to znamenat další problémy,” uvedl. Zastupitelé nakonec záměr schválili s tím, že v únoru bude celá věc podrobněji projednána za účasti veřejnosti, odborníků i zástupců dotčených organizací.


Podle místostarostky Aleny Ženíškové (ANO) nejde o nevyzkoušený experiment. Příbram se podle ní inspirovala v jiných městech, například v Jindřichově Hradci, Prostějově, Jičíně, Plzni nebo pražských městských částech. “Systém, v němž jsou různé sociální služby přilepovány pod městský úřad bez ladu a skladu, je přežitý,” uvedla. Všechny kroky byly podle Ženíškové také konzultovány s pracovníky úřadu vlády, ministerstva práce a Středočeského kraje.


Centrum vznikne přejmenováním pečovatelské služby a zachová si i její IČO. Celou organizaci povede jeden ředitel, na jeho místo bude vypsáno výběrové řízení. “Určitě to není o dosazování nějakých našich známých,” prohlásila Ženíšková. Dalším krokem bude schválení zřizovací listiny a bude následovat postupná transformace. Centrum by mělo formálně vzniknout od 1. března, spuštěno má být podle Ženíškové od 1. července.


Některé služby byly dosud pod městem, jiné pod pečovatelskou službou a domovem důchodců. Cílem bylo podle místostarostky vše sjednotit.


Jednání příbramského zastupitelstva opět provázela konfrontační atmosféra. Zasedání se kvůli tomu protáhlo do pozdních nočních hodin.

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..