Věková diskriminace na pracovišti a v každodenním životě

Bře 13 2011

Diskriminace kvůli věku je stále problém, s kterým se již mnoho starších lidí setkalo tváří v tvář. Začíná to již v posledních letech zaměstnání. Mnohdy to souvisí i s postojem vlastních spolupracovníků, kteří mají ve středních letech stále plno sil. I když například padesátiletý softwarový vývojář bude disponovat dokonce více zkušenostmi a dobrými znalostmi a dovednostmi než jeho o 20 let mladší kolega. Diskriminace vůči starším lidem je ale také často vidět v běžném životě. Například v oblasti vývoje výrobků, nových budov a jiných věcí z každodenního života. Potřeby seniorů jsou brány zřídkakdy v úvahu.

 

Věková diskriminace v práci

 Nejvíce se setkáme s diskriminací kvůli věku v zaměstnání. Kdo práci má nebo ji hledá jako vedlejší činnost, aby si například přilepšil k důchodu, nemusí být kvůli svému věku ani částečnou náhradou za jiného kandidáta.  Pokud má někdo pocit, že je odmítnut kvůli věku, může potom konat sám. Buď žaluje rovnou zaměstnavatele nebo zkontaktuje právníka. Advokát většinou poskytne počáteční poradenství, které není nejlevnější,  a my se dozvíme, zdali má žaloba šanci na úspěch. Většina zaměstnavatelů odmítnutí kandidáta na práci kvůli věku dokáže zakamuflovat za jiné důvody k odmítnutí. Nejlepší rada je se zaměřit a hledat pracovní nabídky, které jsou zaměřeny přímo na starší zaměstnance. Některé podniky, především menší mají plno starších zaměstnanců. Dokonce v zaměstnávání sebe sama mají starší lidé dobré finanční vyhlídky, i když jde třeba jen o malý přivýdělek pro zábavu.

 

Věková diskriminace skrze moderní technologie

Stáří s sebou přináší také snížení pohyblivosti a často i zdravotní problémy. Někdy se pociťuje věková diskriminace už ve chvíli, kdy okolnosti nejsou přizpůsobené právě věku. Dnešní mobilní telefony se ovládají intuitivně. Nemusí však přinášet komfort při použití starším lidem. U takových zařízení jsou tlačítka někdy příliš malá. Ne všechny dostupná jídla také vyhovují starším občanům a ti se mohou rozhodnout právě pro alternativu ve stravování, která splňuje jejich potřeby.

 

Věková diskriminace v každodenním životě

Starší lidé jsou častěji podrobovány operacím, při nichž dochází k náhradě kyčelního nebo kolenního kloubu. To omezuje následně jejich svobodu pohybu a nedokážou se tedy dobře pohybovat v každé budově, která není pro omezeně pohyblivé občany uzpůsobena. I když jsou starší lidé jinak zcela zdraví, nemusí být proto tak dovední a pohybliví jako mladší ročníky.

 


Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..