Výhody domácí péče o seniory

Pro 02 2017

Až dvě třetiny lidí by si v případě ztráty soběstačnosti přály zůstat v domácím prostředí, u svých blízkých. Domácí péče se zaměřuje na udržení, podporu nebo i navrácení zdraví pacienta a usiluje o rozvoj jeho soběstačnosti. V případě nevyléčitelně nemocných zmírňuje jejich utrpení, zajišťuje klidné umírání a důstojnou smrt.

Samozřejmě, někdy je pobyt v nemocnici nezbytný, například v případě potřeby neustálého sledování či operačního shutterstock_292451150zákroku, ale zůstat v domácím ošetřování je možné i při relativně závažných stavech. O seniora se v takových chvílích stará rodina – buď sama, nebo ve spolupráci s pečovatelskou agenturou, o jejíž služby je možné zažádat po domluvě s praktickým lékařem. Kombinací služeb specializovaných agentur, soukromých pečovatelek a rodinných příslušníků, dokáže v mnoha případech hospitalizaci zcela nahradit a svou kvalitou ji často i převyšuje.




Dlouhodobá domácí péče s sebou však nese mnohá pro a proti, které je potřeba zvážit a rozhodnout spolu s nemocným.

Proč pečovat o seniory doma?

Psychická pohoda člověka má velký vliv na proces uzdravování. Pohodlí domácího prostředí, kde se cítí bezpečně, vlastní postel, soukromí, klid a nastavení osobního režimu dne, je pozitivní pro duševní zdraví seniora.

Péče probíhá plně podle individuálních potřeb seniora, který se nemusí přizpůsobovat zaběhnutému režimu nemocničních a léčebných zařízení.

Rodina má kontrolu nad kvalitou poskytované péče a i se sama aktivně procesu účastní. Možnost říci si „Dokázala jsem se o maminku / dědečka postarat,“ je důležité pro spokojený pocit blízkých lidí.

Nepřítomnost nemocničních bakterií způsobujících závažné infekce, které jsou životně nebezpečné především pro starší „křehké“ pacienty.

V neposlední řadě je důležitá i finanční stránka. Domácí péče může být levnější než péče ve specializovaných zařízeních.

Udržení kontaktu rodiny se seniorem. Společná péče o nemocného člena rodiny často působí pozitivně na rodinné vztahy.

Důležitým přínosem domácí péče je také její pozitivní vliv na děti a vnoučata, kterým je péče jejich rodičů skvělým vzorem do budoucna.

 

Domácí péče o seniory samozřejmě není procházkou růžovým sadem. Je náročná jak pro pečující, tak i pro samotné seniory, kteří si často jen neradi připouští svou nesoběstačnost, potřebu pomoci a těžce se smiřují se ztrátou soukromí. Někdy jsou také potřeba nákladné úpravy interiéru, aby se nemocní v bytech mohli pohybovat. Avšak pozitiva, která tento způsob péče o naše blízké přináší, nad negativy z dlouhodobého hlediska převažují.

 

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..