Zamysleme se nad nástrahami, které číhají na seniory ve společnosti

Čvn 13 2012

Představte si na chvíli, že jste senior!


Člověk si to ani neuvědomuje, ale naše společnost je pro seniora mnohdy nebezpečná a může nás přivézt do náročné životní situace. Chodí Vám pozvánky, telefonují a zvou Vás na různé nákupní akce (např. k zakoupení nádobí, dek, masážních křesel a zázračné masti na bolest, levnější elektřinu, tarify atd.). Tak určitě nejste jediní, ale dávejte si velký pozor, jedná se o firmy, které Vám naslibují zdarma dárky, slevy a ve výsledku zjistíte, že jste si zakoupili úplně zbytečný a předražený výrobek a službu, který jste ani nepotřebovali. A vždy, když něco kupujete, prodáváte, a musíte podepsat smlouvu, všechno si pořádně přečtěte nebo vezměte domů, aby Vám to přečetla rodina a mohli se v klidu rozmyslet, zda je to pro Vás nákup nebo prodej vhodný. Hlavně se zaměřte na text, který je napsaný malými písmeny, protože mnohdy mu nevěnujeme pozornost a lehce ho přehlédneme a právě v něm jsou ty nejdůležitější informace.


Nástrahy nečíhají jen ve společnosti


Nástrahy na nás nečíhají jen ve společnosti, ale mnohdy se může stát, že i Vaše rodina Vás může zneužít.  Je to ten nejsmutnější příběh, pokud k takovým situacím u seniora dojde. Představte si, že jste senior, částečně mobilní, a vlastníte rodinný domek, ve kterém jste vyrůstali od narození a máte k němu určitou citovou vazbu. V naději, že se o Vás děti postarají, domek přepíšete na jedno z dětí, který se stává jeho vlastníkem, ale protože svým dětem důvěřujete, neuvedete věcné břemeno (chyba!). Po dobu, kdy jste byli vlastníkem vy, se děti o Vás i domek starali. Ale dnem po podpisu změny vlastníka Vás vaše dítě nezná. Už nejezdí za Vámi tak často, přestává se starat o domek a nejeví o Vás žádný zájem. A najednou začne poštou chodit na Vaši adresu celá řada dopisů, které nejsou Vaše, ale Vašeho potomka. Jedná se o upomínky k finančním půjčkám. Úroky se mu navyšují a nemá z čeho splácet, a protože je vlastníkem nemovitosti, dochází na řadu po určité době exekuce.


A teď si říkáte: Co budu dělat? Kam půjdu? Kde jsem ve výchově svých dětí udělal/a chybu? Honí se Vám hlavou řada otázek a na mnohé neznáte odpověď. Cítíte se bezmocní a v koncích. Řešení je individuální, ale určitě každého seniora poznamená. V lepším případě se Vám podaří získat místo v nějakém sociálním zařízení pro seniory. Pokud se Vám to nepodaří, může nastat situace, že ze seniora se stává člověk bez přístřeší.

Do takové situace se může dostat kdokoli z nás, ale u seniorů je to častější z důvodu větší důvěřivosti, manipulace, popřípadě onemocnění spojené s vyšším věkem, proto buďte opatrní a vše si před podpisem smlouvy raději přečtěte i víckrát.


Tak co chtěli byste být v kůži tohoto seniora/ky? A to jen jeden z mnoha příkladů.


K této problematice se můžete vyjádřit na email: cds@uhradiste.charita nebo na facebooku pod názvem Senioři Centrum denních služeb?

 


Zpracovala: Mgr. Radka Stuchlíková

Vedoucí a sociální pracovník

Centra denních služeb pro seniory

Uherské Hradiště, Moravní nábřeží 81,

686 01 a detašovaného pracoviště

Centra denních služeb pro seniory v Boršicích,

Stoprounská 274, 687 09 Boršice u Buchlovic

TEL: 725 520 983, 572 151 454,

Email: cds@uhradiste.charita.cz

Internetové stránky: www.uhradiste.charita.cz


Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..